تلنگری به فلزات اساسی
2015/05/06
احتمال رشد نفت برنت تا ۷۱ دلار
2015/05/07
نمایش همه

افزایش دامنه نوسان”مبین” رای نیاورد/ نوسان ۵ درصدی برای همه شرکتها

پیشنهاد کانون کارگزاران مبنی بر افزایش دامنه نوسان موقت ۱۵ تا ۲۰ درصدی پتروشیمی مبین، به دو دلیل مورد قبول مسئولان بورس قرار نگرفت اما اعمال دامنه نوسان ۵ درصدی جدی تر شد.

در پی عرضه اولیه ۷ درصد سهام پتروشیمی مبین در سه شنبه گذشته آن هم با کشف قیمت جذاب ۲۹۰ تومانی هرسهم و تشکیل صف های خرید میلیارد سهمی که با حاشیه هایی هم همراه بود، کانون کارگزاران بورس به صورت شفاهی پیشنهاد افزایش دامنه نوسان موقت این شرکت جدید را به بورس ارایه کرد اما این پیشنهاد به دو دلیل مورد قبول واقع نشد. اما مدیرعامل بورس از موافقت سازمان بورس با افزایش دامنه نوسان به ۵ درصد خبر داد.

پیشنهاد کانون کارگزاران بورس

در این رابطه روح ا… میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس با اشاره به تماس های مکرر فعالان و کارگزاران درباره لزوم انجام اقداماتی برای پاسخ به نیازهای سرمایه گذاران به بورس پرس گفت: در پی وارد شدن فشار بی سابقه به سامانه معاملاتی به دلیل وجود صف های خرید بیش از ۴ میلیارد سهمی هنگام سفارش گیری “مبین” و حدود ۱٫۵ میلیارد سهمی در زمان معاملات، برای کاهش فشارها، دو راه شامل ایجاد محدودیت جدید یا رفع محدودیت وجود داشت.

وی ادامه داد: دراین میان متاسفانه راه اول (محدودیت خرید حداکثر ۱۰۰ هزار سهمی مبین برای هر کد) انتخاب شد که برخلاف استانداردهای جهانی و زمینه ساز سلب اعتماد و به نوعی یادآور نظام های سوسیالیستی در اصرار بر پایین بودن قیمت ها و توزیع همگانی است.

وی با بیان اینکه بازار سهام ایران پر محدودترین بازار سهام دنیا است، ادامه داد: بر همین اساس کانون کارگزاران بورس به صورت شفاهی راه دومی را به مسئولان سازمان و شرکت بورس پیشنهاد کرد که شامل افزایش دامنه نوسان موقت ۱۵ تا ۲۰ درصدی و تا زمان متعادل شدن عرضه و تقاضا بود. این پیشنهاد قرار بود عصر دیروز در کمیته مشترک سازمان و شرکت بورس بررسی شود.

عدم موافقت بورس با پیشنهاد کانون به دو دلیل

در این رابطه حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در گفت وگو با بورس پرس اظهار داشت: درحالی در شرایط کنونی بازار باید هر تغییری سنجیده شده و موثر و قابل اتکا باشد که در گذشته هم سوابق تشکیل صف های خرید چند ده میلیون سهمی برای شرکت های جدید یا دیگر شرکت ها و همچنین صف های فروش سنگین وجود داشته است. بنابراین پتروشیمی مبین اولین شرکتی نیست که دارای صف خرید شده و با شرایط کنونی و مقررات فعلی هم آخرین شرکت نخواهد بود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، منطقی نیست که به خاطر یک نماد ، قواعد کلی بازار و مقررات موجود تغییر کند و تاکنون هم سابقه نداشته برای یک شرکت، مقررات تغییر کند. بنابراین پیشنهاد شفاهی کانون کارگزاران به جمع بندی نرسید.

سخنگوی بورس خاطر نشان کرد: تاکنون علاوه بر ۷ درصد روز عرضه اولیه ، یک درصد از سهام “مبین” در روزهای گذشته عرضه شده و دو درصد دیگر از سهام آن باقی مانده که با هماهنگی سهامداران عمده و به مرور عرضه خواهد شد. این درحالی است که روز دوشنبه نیز دو درصد از سهام هم به کارکنان هلدینگ خلیج فارس و زیرمجموعه های آن واگذار شد.

موافقت سازمان با نوسان ۵ درصدی

قالیباف اصل در واکنش به دیگر سئوال مبنی بر اینکه پیشنهاد افزایش دامنه نوسان همه شرکت های بورسی به کجا انجامید؟ به بورس پرس توضیح داد: در پی ارایه پیشنهاد بورس در دی ماه سال گذشته ، سازمان بورس با افزایش دامنه نوسان از ۴ به ۵ درصد موافقت کرده است .

وی ادامه داد: بنابراین هر زمان که سازمان این تصمیم را ابلاغ کند ، بلافاصله اجرا خواهد شد تا بازار سهام ایران قدم های بیشتری برای استاندارد سازی بردارد.

انتهای پیام

منبع: بورس پرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *