نفت برنت صعودی شد
2015/09/01
سومین عرضه اولیه ۹۴ – “شلیا”
2015/09/04
نمایش همه

اوباما آرای کافی را برای اجرای «برجام» به دست آورد

پس از هفته‌ها کش مکش، روز چهارشنبه سی و چهارمین عضو سنای آمریکا هم از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرد تا عملا اوباما آرای کافی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را داشته باشد.

پس از هفته‌ها کش مکش، روز چهارشنبه سی و چهارمین عضو سنای آمریکا هم از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرد تا عملا اوباما آرای کافی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را داشته باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه تعداد سناتورهای حامی توافق هسته‌ای، از حد نصاب لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک عبور کرد.

بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که طرحی در سنا به تصویب برسد، رئیس‌جمهور برای رد آن، نیاز به حمایت یک سوم از نمایندگان، نیاز دارد. سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد و همراهی ۳۴ سناتور با رئیس‌جمهور، این امکان را به باراک اوباما می‌دهد که مخالفت احتمالی کنگره با توافق هسته‌ای را، وتو کند.

«باربارا میکولسکی» سناتور اهل ایالت «مریلند» امروز با اعلام حمایت خود از توافق، عملا عبور برجام از سد کنگره آمریکا را تضمین کرد. 

کنگره آمریکا که بر اساس قانون بازنگری بر توافق هسته‌ای، امکان بررسی توافق را یافته، باید تا روز ۲۶ شهریور، نظر نهایی خود را اعلام کند. در هفته‌های گذشته، حامیان و مخالفان توافق، به صورت علنی رأی خود را اعلام کرده‌اند. 

تمامی ۳۴ سناتوری که از توافق حمایت کرده‌اند، هم‌حزبی رئیس‌جمهور آمریکا، دموکرات، بوده‌اند. تاکنون دو سناتور دموکرات هم با این سند مخالفت کرده‌اند. 

ممانعت از رأی‌گیری، هدف بعدی دموکرات‌ها

هفته گذشته بود که «هری رید» رهبر اقلیت دموکرات سنا، پس از اعلام حمایت از توافق، برای اولین بار گفت که دموکرات‌ها امیدوارند که تعداد حامیان برجام به حدی برسد که بتوانند از رأی‌گیری در مورد آن و رد آن در کنگره، جلوگیری کنند.

بر اساس قانونی در سنای آمریکا، در صورتی که بیش از دو پنجم نمایندگان (۴۱ نفر) مخالف طرحی باشند، می‌توانند تا هر زمان که بخواهند بررسی آن را طولانی کنند. همچنین بر اساس بندی از قانون بازنگری توافق، در صورتی که تا تاریخ ۲۶ شهریور، طرح «عدم حمایت از توافق» در کنگره تصویب نشود، عملا به معنی رضایت نمایندگان از توافق است و رئیس‌جمهور می‌تواند آن را اجرا کنند.

با استناد به همین امر، دموکرات‌ها قصد دارند با جمع کردن حمایت ۷ سناتور دیگر، از ترفند موسوم به «اطاله بررسی» (فیلیباستر) استفاده کنند و بحث را آنقدر طولانی کنند که ضرب‌الاجل تعیین‌شده، بگذرد و دیگر اساسا نیازی به استفاده از حق وتوی رئیس‌جمهور نباشد.

سنای آمریکا مجموعا ۴۴ نماینده دموکرات و ۲ نماینده مستقل دارد و باقی کرسی‌های آن متعلق به جمهوری‌خواهان است. 

منبع: فارس نیوز


 آیا می دانید موج برتر خدمات رایگان بسیاری ارائه میدهد؟

▼ فقط کافی است فرم ثبت نام را تکمیل کنید ▼

خدمات رایگان موج برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *