بررسی تکنیکی ۵ سهم
2015/03/16
در امتداد روند ۲۷ اسفند
2015/03/18
نمایش همه

به بهانه پالایشی ها

با سلام و درود به همه دوستان عزیز

امروز سهام پالایشی بالاخره پس از حدود یکسال توقف به تابلوی بورس بازگشتند، در این مقاله قصد نداریم که چرا بسته شدن و یا چرا اینقدر دیر و یا با این وضعیت بازگشایی شدند. بیشتر هدف این است که ببینیم در حال حاضر در مورد سهام پالایشی چه باید کرد؟

در این رابطه با دو گروه سهامدار روبرو هستیم:

◆  گروه اول قبل از بسته شدن سهامدار پالایشی بودند و اکنون با زیان بالای روبرو هستند و خوب طبیعی است که در شرایط حاضر باید در مورد ماندن با سهام و یا فروش آنها تصمیم گیری کنند. لذا در این مورد دو موضوع با اهمیت وجود دارد:

 1. اول اینکه اگر پول لازم هستند و الان که این سهام بازگشایی شده، میتوانند با فروش آنها نقدینگی لازم را حاصل کنند که به نظرم در این شرایط نیازی به تامل بیشتر نیست و بدیهی است که این دسته از سهامداران برای رفع احتیاجات مالی خود ناچار به فروش هستند.
 2. دوم برای سهامداران پالایشی که سهامدار بوده اند و الان احتیاج مالی خاصی ندارند. بر اساس تجربه در اینگونه شرایط سهامدارن عمدتا یا از ترس زیان بیشتر اقدام به فروش هیجانی میکنند که بیشتر از اینکه مبنای تحلیلی داشته باشد، اقدامی از سر هیجان آمیخته با استرس است. البته اگر تصور بر افت بیشتر قیمتها باشد، این رفتار هیجانی مانع زیان بیشتر خواهد شد و نتیجه آن سودمند است.

اما دسته دیگری هم صبر میکنند تا قیمتها رشد کند و حاضر به قبول کردن زیان نیستند، بطوری که حتی حاضرند برای مدتهای طولانی صبور باشند تا بالاخره از زیان خارج شوند و یا با زیان خیلی کمی اقدام به خروج نمایند. این دسته از سهامداران بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشند، که در طول زمانی که صبوری میکنند تا از زیان خارج شوند، شاید در گوشه ای دیگر از این بازار فرصتهای بسیار خوبی وجود داشته باشد که عملا حاصل این صبر ممکن است منجر به از دست رفتن این فرصتها شود.

◆◆ گروه دوم از سهامدارن که پیش از این سهامدار پالایشی نبوده اند و اکنون شاهد این افت قیمتها هستند نیز ممکن است این افت شدید قیمت را فرصتی طلای برای خرید بدانند و باز به سه دسته تقسیم می شوند.

 1. دسته ای که رفتار هیجانی دارند و بدون تامل اقدام به خرید میکنند، که بازهم ناشی از رفتاری تحلیلی نخواهد بود و همان هیجان فرد را مجاب به خرید میکند.
 2. دسته دوم هم مردد در خرید هستند و در این تردید کوچکترین تلنگری از طرف هر کسی ممکن است این افراد را مجاب به خرید کند.
 3. دسته سوم هم که عمدتا ریسک گریزتر هستند منتظر میمانند تا این هیجانات اولیه فروکش کند و سپس از فرصتهای احتمالی پیش رو استفاده کنند.

خوب حالا بگذارید قدری تامل کنیم و ببینیم که دقیقا چه اتفاقی افتاده است. اصلا پالایشی ها سال گذشته چرا رشد کردند و امسال با افت قیمت روبرو شدند و بیش از ۵۰ درصد ارزش بازاری خود را از دست دادند.

حتما به یاد دارید که جرقه اصلی رشد پالایشی ها در سال گذشته توسط نرخ دلار آزاد زده شد، یعنی وقتی که قیمت دلار با افزایش نرخ روبرو شد و از طرفی قیمت نفت هم در بازار های جهانی با رشد چشمگیری روبرو شد، استارت حرکت قیمت سهام پالایشی زده شد. بنابراین اگر فقط همین دو عامل اصلی را برای رشد قیمت این سهام در نظر بگیریم، کافی است شرایط فعلی را با قبل از بسته شدن این سهام بررسی و مقایسه کنیم.

در طی یکسال گذشته قیمت نفت بیش از ۵۰ درصد افت را تجربه کرده، از طرفی قیمت دلار در بازار ایران گرچه افت شدیدی نداشته است، اما نسبت روزهای آخرین معامله قبل از بسته شدن پالایشی ها با افت حداقل ۱۰ درصدی روبرو شده. حال اگر ابهامات موجود بر سر راه قیمتهای مواد اولیه برای این شرکتها را که عمده ترین دلیل توقف آنها بوده را نیز اضافه کنیم، متوجه میشویم که چشم انداز پیش روی این سهام زیاد جالب نخواهد بود که این موضوع در گزارشات مالی ارائه شده از طرف شرکتها به خوبی به چشم میخورد.

حال فارغ از اینکه جزو کدام دسته از سهامدارن هستیم و با توجه به اینکه این سهام مدت زیادی بسته بودند، کاملا طبیعی است که در چند روز اول پس از بازگشایی از هیجانات بالایی برخوردار باشند، لذا اگر در انجام معاملات خود از سرعت و دقت کافی برخوردار هستید، شاید و فقط شاید بتوانید از نوسانات ناشی از این هیجان استفاده کنید. در غیر اینصورت توصیه میکنم اجازه بدید مدتی زمان سپری شود و اوضاع معاملات به حالتهای نرمال و عادی بازگردد، که در اینصورت تصمیم گری مناسب تری اتفاق خواهد افتاد.

در پایان لازم میدانم به چند نکته با اهمیت اشاره کنم:

 1. افت شدید قیمت تنها دلیل مناسبی برای خرید نیست، چه بسا قیمتها باز هم بیش از این افت نمایند.
 2. در بازار بورس بیش از ۴۵۰ شرکت وجود دارد، درحالی که به دلیل افت زیاد قیمت پالایشی ها به فکر خرید آنها هستیم، در سوی دیگر بازار سهامی هستند که همین الان سیگنالهای رشد خوبی صادر کرده اند و میتوان با اطمینان بیشتری از آنها بهرمند شد.
 3. اگر به فکر بازگشت قیمت پالایشی ها هستیم، یکبار دیگر دلایل رشد قبلی و علت افت الان را بازنگری کنید و واقع بینانه به موضوع نگاه کنید.
 4. به یاد داشته باشیم، فرصتهای مناسب برای کسب سود عمدتا زمان طولانی به خود اختصاص نمیدهند، لذا زمان را بر اساس فرصتهای موجود مدیریت کنیم.
 5. جبران زیان حدود ۵۰ درصد نیاز به سود ۱۰۰ درصدی دارد، این زیان باعث نشود که برای جبران آن دست به اقدامات پر ریسکی بزنیم. بهتر است بپذیریم که جبران آن نیاز به زمان دارد و زمان کافی به آن اختصاص دهیم.
 6. کم کردن میانگین خرید در قیمتهای پائین از نظر اصول مدیریت ریسک امری مردود است، بهتر است با زیان کمتری خارج شویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *