ورود سرمایه گذاری خارزمی به دو هلدینگ جدید
2015/05/25
ناکامی شاخص کل در عبور از مقاومت
2015/05/29
نمایش همه

تاثیر کاهش قیمت نفت بر صنعت پتروشیمی

قیمت‌های پایین تر نفت ، کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی پتروشیمی و بخصوص آسیا را تشدید کرده است.

قیمت‌های پایین تر نفت ، کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی پتروشیمی و بخصوص آسیا را تشدید کرده است. قیمت‌های نقدی محصولات پتروشیمی در بازارهای آسیا تقریبا به سقوط قیمت نفت واکنش فوری نشان دادند و این واکنش در مشتقات نفتی اولیه مانند نفتا سریعتر بود.تقریبا ۵۵ درصد اتیلن تولیدی در جهان از نفتا و مایعات سنگین‌تر تولید می‌شود، هر چند خوراک مصرفی برای تولید اتیلن در مناطق مختلف دنیا بسیار متنوع است. تجزیه اتان، سایر میعانات گازی (NGLs) و مایعات گازی (LPG) رایج‌ترین خوراک‌ها هستند.

با تجزیه نفت و سایر مایعات گازی ، دامنه وسیعی از الفین‌ها و آروماتیک‌ها تولید می‌شود که در همه بخش‌های صنعت استفاده می‌شوند و بطور مستقیم تحت تاثیر تغییرات قیمت نفت قرار می‌گیرند.

رشد تقاضای محصولات پتروشیمی پیش بینی می‌شود به حدود ۴%  که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی است کاهش یابد. علت آن نیز چشم انداز نزولی اقتصاد جهانی است.به دنبال سقوط قیمت نفت، اکثر خریداران دست نگه داشته اند. داده‌ها نشان می‌دهند که قیمت محصولات پتروشیمی با یک بازه زمانی تاخیر نسبت به قیمت نفت واکنش نشان می‌دهند. ولی برخی محصولات مانند بنزن بلافاصله تغییر می‌کنند.

شاخص قیمت ICIS که شامل ۱۲محصول اصلی پتروشیمی است در ماه اکتبر ۳٫۸% کاهش نشان می‌دهد و بیانگر کاهش بیشتر قیمت‌ها در ماههای بعدی بر اساس قراردادهای آتی امریکا و اروپا است.

واکنش بازارهای آسیایی به سقوط قیمت نفت نیز بصورت کاهش تقاضا برای محصولات آروماتیکی و کاهش قیمت‌های نفتا بود.

تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی نیز تا آخرین موجودی‌ها را مصرف کردند و تا زمانی که ابهامات قیمت، هزینه و تقاضا مشخص شود دست نگه داشته‌اند. خوراک و انرژی معمولا بیش از ۹۰ درصد بهای تمام شده تولیدات خوراک مایع را تشکیل می‌دهد. بدیهی است با توجه به سهم بالای خوراک و انرژی در بهای تولید، قیمت این محصولات نیز تابع قیمت نفت و مشتقات آن خواهد بود.

حتی در آمریکا که اکثر محصولات از طریق تجزیه اتان تولید می‌شود، قیمت محصولات به شدت با قیمت نفت همبستگی دارد. هر چند که اساسا همبستگی قابل توجهی با قیمت گاز هنری هاب دیده نشده است.علی رغم کاهش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی، تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی تولید شده از طریق تجزیه نفتا و مایعات سنگین‌تر از کاهش قیمت‌ها منتفع شده‌اند. در مقابل حاشیه سود محصولات تولیدی از اتان با کاهش مواجه شده است. آمارها نشان می‌دهد  بهای تمام شده در دو سال بسیار متفاوت ۲۰۱۳  و ۲۰۰۷  برای صنعت اتیلن ولی یکسان از بابت اینکه میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۱۳ نسبت به ۲۰۰۷، حدود ۲۰ دلار بیشتر بود (در سال ۲۰۰۷ میانگین قیمت نفت برنت ۸۱ دلار بوده است).

متناسب با کاهش قیمت نفت و به تبع آن نفتا، بالاخره هزینه‌ها با افزایش ظرفیت تولید اتیلن در جهان از طریق نفتا تقریبا یکنواخت می‌شود. لیکن در سال ۲۰۱۳ بخاطر افزایش تولیدات آمریکا از محل گاز شیل هزینه‌هایی تولید اتیلن تا ظرفیت ۴۵ میلیون تن در سال بسیار پایین بوده است ولی در ظرفیت‌های بالاتر که اتان کافی دیگر برای تولید اتیلن وجود ندارد، هزینه‌ نهایی به یکباره افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

به نقل از بورس فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *