بورس اوراق بهادار تهران
اولین سیگنال رشد میان مدت در شاخص کل صادر شد
2016/01/16
قیمت دلار آمریکا
قیمت دلار آمریکا صعود یا نزول ؟!
2016/01/19
نمایش همه

نفت برنت پس از ۴۰ درصد افت قیمت!

تحلیل تکنیکال قیمت نفت برنت

آنچه گذشت …

از آخرین تحلیلی که از قیمت نفت برنت در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۴ با عنوان “نفت برنت در آستانه سقوط قیمت !” ارائه شد، تاکنون قیمت نفت برنت بیش از ۴۰ درصد افت را تجربه نمود و از قیمت ۴۸ دلاری در آن زمان به قیمتهای فعلی در ۲۹ دلار رسیده است. لذا همانطور که در تحلیل بدون نقص قبلی اشاره کردیم، شاهد سقوط قیمت طلای سیاه بودیم.

اما اکنون …

نوسانات چند ماه گذشته که سقوط بیش از ۴۰ درصدی قیمت را رقم زده است بگونه ای است که شاهد تشدید شیب خط روند نزولی هستیم، لذا در حال حاضر نمیتوان امید چندانی به رشد میان مدت قیمت نفت داشت. اما در حال حاضر قیمت به نزدیکی حمایت بسیار با اهمیت ۲۷ تا ۲۸ دلار رسیده است، که با تراکم ترازهای فیبوناچی و حمایت کف کانال فرضی روبرو هستیم.

از طرفی در همین محدوده قیمتی میتوان منتظر تکمیل الگوی هارمونیک AB=CD بود. این در حالی است که RSI نیز به مهمترین حمایت خود در ۳ ماه اخیر رسیده است. بنابراین اولین انتظار ما کاهش شدت نزول قیمت و حتی تجربه نوسانات مثبت است. اما وضعیت شاخص جریان نقدینگی در شرایط مطلوبی برای شروع موج صعودی بااهمیتی نیست و از طرفی هنوز هیستوگرام مکدی فاز مثبت را تجربه نکرده است، لذا همچنان شرایط برای افت بیشتر قیمت محیا است.

اگر گریزی به تایم فریم های چهارساعته و یک ساعته بزنیم، علائم مناسبی مبنی بر تقویت شرایط برای رشد دیده می شود، که این موضوع نیز تاکیدی بر افت فشار فروشندگی دارد.

نمودار روزانه قیمت نفت برنت

نمودار روزانه قیمت نفت برنت

بنابرآنچه گفته شد، هنوز علائم مناسبی برای رشد میان مدت قیمت دیده نمی شود، اما با توجه به تضعیف جبهه فروشنده، انتظار افت چشمگیر قیمت را هم نداریم. بنابراین محتمل ترین اتفاق پیش روی قیمت نفت برنت، رنج شدن و شروع فاز الگو سازی خواهد بود. در این راستا انتظار داریم قیمت در محدوده ۲۷ تا ۳۳ دلار اقدام به الگوسازی نماید.

خلاصه مطلب: افراد ریسک پذیر می توانند در محدوده ۲۷ تا ۲۸ دلار با رعایت حدضرر ۲۶٫۵ دلار اقدام به خرید کوتاه مدت نمایند و افراد ریسک گریز منتظر علائم مساعدتری برای خرید بمانند. همچنین افرادی که از قبل پوزیش فروش داشته اند نیز میتوانند در محدوده ذکر شده اقدام به کاهش حجم معامله نمایند.

2 Comments

 1. کمال گفت:

  سلام
  واقعا وقتی تحلیلهای شما رو میخونم، لذت میبرم. من اصلا فکر نمیکردم نفت بتونه صعود کنه و به فکر ۲۵ و ۲۳ دلار بودم. وقتی امروز دیدم نفت نزدیک ۳۳ دلار هست. فقط اومدم که یک تبریک جانانه بگم.
  راستش این بار فکر میکردم، تحلیلتون غلط باشه.
  دم شما گرم.

  • حسین محمدپور گفت:

   سلام خدمت شما دوست گرامی.
   از اینکه خط خطی های بنده مورد توجه شما قرار گرفته، خرسندم و امیدوارم شایسته لطف و توجه جنابعالی و سایر دوستان گرانقدر باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *