تحلیل تکنیکال بانک تجارت
آیا افزایش سرمایه “خزامیا، ذوب و شپلی” تا پایان سال عملی می شود؟
نمایش همه

در امتداد روند ۸ بهمن

تحلیل تکنیکال قیمت سهام بورس تهران

تحلیل تکنیکال قیمت سهام بورس تهران

چند خط تحلیل تکنیکالی قیمت سهام بورس تهران

خزامیا

این سهم پس از رشد تند قیمتی که اخیرا تجربه کرده، طی چند روز گذشته بسیار مورد توجه بازار قرار گرفت و در حال حاضر در محدوده قیمتی ۱۹۰ تومان قرار دارد. این قیمت طی چند سال گذشته همواره قیمت کلیدی و مهمی برای این سهم بوده، بطوریکه از اوایل بهمن ۹۲ به بعد هرگز موفق به عبور از این محدوده قیمتی نشده است. این در حالی است که در بررسی سوابق حجم معاملات در سهام زامیا متوجه نکته مهمی خواهیم شد، که هرگاه در مسیر رشد قیمت با حجم معاملات بیش از ۴۰ میلیون سهم روبرو شدیم، شاهد شکل گیری قله های مهمی بودیم که مهمترین آنها به شرح زیر است:

  • قله ۲۴۰ تومان در ۱۰ آذر ۹۲ با حجم معاملات ۴۲ میلیون سهم
  • قله ۱۸۰ تومان در ۳۰ اردیبهشت ۹۳ با حجم معاملات ۷۰ میلیون سهم
  • قله ۱۹۰ تومان در ۵ آذر ۹۳ با حجم ۵۹ میلیون سهم
  • قله ۱۹۰ تومان در ۲۲ فروردین ۹۴ با حجم ۵۹ میلیون سهم
  • و اکنون در قیمت ۱۹۰ تومان حجم معاملات حدود ۱۴۰ میلیون سهم بوده.

بنابراین اگر مطابق روال گذشته بخواهیم در مورد این سهم اظهار نظر کنیم، باید منتظر شکل گیری قله مهم دیگری در نمودار قیمت سهام خزامیا باشیم. لذا اولین صحبتی که میتوان مطرح نمود این است که قیمتهای فعلی محدوده پر ریسکی است و اگر قصد خرید این سهم را دارید بهتر است منتظر شرایط مطمئن تری برای خرید بمانید. این در حالی است که کندل آخرین روز معاملاتی یک کندل برگشتی بوده و اولین هشدار اتمام موج صعودی را صادر نموده است. گرچه هنوز نمیتوان با اطمینان از شروع اصلاح قیمت صحبتی کرد. اما احتمال آن بسیار زیاد است.

خگستر

این سهم نیز از رشد بسیار چشم گیری در طی چند هفته گذشته برخوردار بوده و اکنون به باند مقاومتی ۲۷۵ تا ۲۹۵ تومان رسیده و این در حالی است که آخرین کندل نمودار یک کند پایان دهنده به موج صعودی است، لذا چنانچه در معاملات شنبه ۱۰ بهمن معاملات در رنج های منفی دنبال شود، در این سهم نیز باید منتظر آغاز موج اصلاحی باشیم. لذا محدوده فعلی قیمت برای خرید اصلا مساد نیست و با ریسک بالایی همراه است.

خودرو

نمودار قیمت سهام ایران خودرو گرچه هنوز تا مقاومت کلیدی ۲۷۰ تومان کمی فاصله دارد، اما در محدوده مقامت روانی ۲۵۰ تومان میتواند یک الگوی هارمونیک شارک را به اتمام برساند، که با توجه به کندل مرد آویزان که در روز چهارشنبه ثبت شده است، این سهم نیز کاندیدای شروع فاز اصلاح قیمت است. که در اگر اصلاح را آغاز نماید، حداقل انتظار اصلاح قیمت را باید در محدوده ۲۳۰ تا ۲۲۰ بدانیم.

خلاصه مطلب: در گروه سهام خودرویی به نظر می رسد که رشد اخیر و شارپ اغلب سهام این گروه رو به اتمام است و بزودی برای اصلاح قیمت رنجهای منفی را تجریه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *