تحلیل تکنیکال طلا (اونس) و مروری بر سکه امامی
2015/05/29
فلزات اساسی در آرامش!
2015/05/30
نمایش همه

دومین صندوق با درآمد ثابت (ETF) در راه بازار سرمایه

شرکت کارگزاری بانک آینده پس از اخذ مجوز در فروردین ماه سال جاری توانست دومین صندوق با درآمد ثابت (ETF) بازار سرمایه را با نام صندوق سرمایه گذاری "گنجینه آینده روشن" به ثبت برساند.

شرکت کارگزاری بانک آینده پس از اخذ مجوز در فروردین ماه سال جاری توانست دومین صندوق با درآمد ثابت (ETF) بازار سرمایه را با نام صندوق سرمایه گذاری “گنجینه آینده روشن” به ثبت برساند.
واحد های این صندوق از شنبه هفته آینده مورخ ۱۶ الی ۱۸ خرداد ماه ۹۴ به مدت ۳ روز کاری در قالب نماد “صایند” در بازار سوم فرابورس پذیره نویسی خواهد شد. و پس از آن همچون دیگر سهام بازار و از طریق سامانه آنلاین کارگزاری ها قابلیت معامله خواهد داشت.
مدیریت صندوق را شرکت کارگزاری بانک آینده به عهده دارد و شرکت تامین سرمایه آرمان به عنوان بازارگردان آن تعیین شده است.
با توجه به اینکه ۹۰ درصد دارایی اینگونه صندوق ها در اوراق بدون ریسک سرمایه گذاری می شود تخمین بازدهی آن کار سختی نیست. طبق گفته های مجموعه مدیریت شرکت حداقل بازدهی که برای صندوق پیش بینی شده است ۲۳٫۵ درصد و با توجه به شرایط بازار در سال ۹۴ انتظار بازدهی ۲۶ درصدی را برای ان دارند.
هر واحد صندوق به مبلغ اسمی ۱۰۰۰۰ ریال پذیره نویسی و حداقل تعداد قابل معامله ۱۰ واحد می باشد. بر اساس دامنه نوسان آن در طی روز تا مثبت و منفی یک درصد قابل معامله می باشد. کارمزد خرید و فروش نیز به عهده کارگزاری بانک آینده می باشد.
از مزایای مهم اینگونه صندوق ها نقد شوندگی آنها می باشد که توسط بازارگردان تضمین شده است.

مزایای صندوقها با درآمد ثابت برای فعالان بازار

مهمترین مزیت اینگونه صندوقها بازدهی نسبتا مناسب آنهاست که بیش از سود مصوب سپرده های یکساله بانکی می باشد و همچنین به صورت روز شمار این سود با فروش بخشی از واحدها خریداری شده قابل شناسایی خواهد بود. که بهترین گزینه سرمایه گذاری برای افراد ریسک گریز خواهد بود.
از دیگر مزایای صندوق ها با درآمد ثابت نقد شوندگی آنها می باشد که توسط بازارگردان تضمین شده است.

اما برای فعالان بازار که به خرید و فروش سهام مبادرت دارند چه نفعی خواهد داشت؟

مسلما همیشه کل سرمایه ما سهام نیست و بخشی از آن بصورت نقد در حساب بانکی و یا کارگزاری وجود دارد. ما می توانیم نقدینگی موجود در حساب را تبدیل به واحدهای صندوق با درآمد ثابت کنیم و تا زمانی که قصد خرید سهم جدیدی نداریم از سود این صندوق بهره مند شویم.
متاسفانه معامله کردن بین فعالان بورس یک عادت شده است و این مساله آفت سرمایه گذاری در بازارهای مالی می باشد. وقتی پول نقد در حساب من معامله گر باشد طبق عادت برای خرید سهم وسوسه می شویم و گاها برای تبدیل هرچه زودتر این نقدینگی به سهام دست به معاملات احساسی و یا با ریسک بالا می زنیم که سرمایه ما را به مخاطره می اندازد.
بنابراین تبدیل نقدینگی موجود در حساب به واحدهای صندوق به ما کمک خواهد کرد تا با آرامش فکری بیشتری به بررسی بازار بپردازیم و از انجام معاملات عجولانه پرهیز کنیم.

اطلاعیه پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن در فرابورس

تمام کلاسهای آموزشی موج برتر تا نیمه شعبان مشمول تخفیف میباشد. برای اطلاع از این دوره ها به وبسایت آموزشی مراجعه کنید.

5 نظر

 1. الهه فلاحی گفت:

  سلام آقای محمدپور وقتی مثلا ما ۱۰۰ واحد از این صندوق خرید می کنیم و مثلا ۱۵ روز بعد باز قیمت همین ۱۰۰۰ تومان بود درواقع ما هیچ سودی کسب نکردیم؟الان قیمت هرواخد این صندوق ۱۰۰۰ تومان هست اگر قرار باشد درماه قیمت این صندوق بالا نرود پس چه فایده ای دارد؟
  همچنین سود اوراق مالی به چه صورت هست مثلا رایتل که ماهیانه هست بعد از یک ماه به چه حسابی سود واریز می شود؟
  ممنون می شوم توضیحی کوتاه بدهید

 2. علی گفت:

  درواقع ما هرقیمتی که درروز عرضه میشود بخریم بازهم سود ما ثابت هست؟
  یعنی اگر هرواحدصندوق شد۱۰۲۰ باز هم اگر ما بخریم سودی که به ما تعلق میگیرد ثابت هست؟

 3. محمود شریعت گفت:

  البته پاسخ تمام سوالات در داخل خود متن موجود هست
  ولی برای تکمیل مجدد عرض میکنم

  صندوق با درامد ثابت یا همون ETF ها صندوق های هستند مه ۹۰ درصد دارایی خود را در اوراق با ریسک صفر مثل بانک و اوراق مشارکت دولتی سرمایه گذاری میکنند و ۱۰ درصد دیگر را مثلا در بازار بورس و البته در سهام با ریسک پایین. در نتیجه امکان ضرر در این گونه صندوق ها صفر می باشد
  مزیت اینگونه صندوق ها این است که مانند دیگر سهام داخل بورس معامله می شوند و چون بازارگردان دارند نقد شوندگی انها نیز تضمین شده است

  ضمنا سود این صندوق ها همان افزایش قیمت واحد های ان هست. در واقع سود جداگانه ای به حساب شما واریز نمی شود بلکه واحد های که خریداری کرده این افزایش پیدا میکنن و با فروش انها میتوانید سود خود را روز پس از فروش دریافت کنید

 4. علی گفت:

  ممنون می شوم یک توضیح کوتاه درمورد صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت بدهید؟منظور از درآمد ثابت چیست؟

 5. علی گفت:

  سلام سود این صندوق ها وقتی نماد انها را خریداری می کنیم به چه حسابی واریز می شود؟آیا سودشان روزشمار هست؟
  بهترهست که اوراق تامین مالی بخریم یا صندوق سرمايه گذاري قابل معامله ؟درواقع کدام یک بهتر هست و فرق این ها درچیست؟ اگر نمادی درصندوق ها را با قیمت ۱۰۰۰ بخریم و پایین بیاد که ضرر می کنیم
  ممنون میشوم راهنمایی کنیدباتشکرو سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *