سیگنال خرید سهام فولاد
سیگنال خرید سهام فولاد صادر شد، تحلیل تکنیکال سهام فولاد مبارکه

شاخص کل بورس تهران به چه سمتی می رود؟

تحلیل شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در این روزها حال و روز خوبی ندارد و با از دست دادن حمایت‌های مهمی در نمودار و همچنین اسیلاتورها، نشانه‌هایی تغییر مقیاس زمانی بازار نمایش می‌دهد. در این مطلب قصد دارم به بررسی شاخص کل بورس تهران بپردازم.

رویکرد میان مدت شاخص کل بورس تهران چیست؟

در بررسی نمودار تایم هفتگی در شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران به خوبی می‌توان متوجه شد که احتمالا باید منتظر اصلاح در تایم هفتگی باشیم. چراکه بعد از تغییر فاز هیستوگرام مکدی در این تایم فریم تاییدیه لازم برای اصلاح میان مدت شاخص قطعی خواهد شد. گرچه پیش از این علائم آن در تایم روزانه نمودار شاخص بروز پیدا کرده بود و میتوان حدس زد که اصلاح این دفعه شاخص کل میان مدتی خواهد بود.

نمودار تایم هفتگی شاخص کل بورس تهران

به نظر می‌رسد “حداقل مدت زمان اصلاح” بیش از دو و سه ماه خواهد بود. اما هنوز در مورد نوع اصلاح (زمانی یا قیمت و زمان) نمی‌توان نظری داشت. چراکه تا تکمیل بازوی دوم اصلاح، شکل و نوع اصلاح معلوم نیست.

درهرصورت برای یک اصلاح طولانی و زمانبر و حتما عمیق‌تر از اصلاح فروردین و اردیبهشت آماده شوید. درنتیجه از این به بعد تا اتمام اصلاح میان‌مدت شاخص افزایش قیمت‌ها کوتاه و کم رمق خواهد بود و افت قیمت‌ها می‌تواند با قدرت انجام شود.

سطوح حمایتی میان مدت شاخص کل بورس تهران

در رویکردی میان مدت و تایم هفتگی شاخص کل مادامی که اسیلاتور RSI محدوده حمایتی 57 واحد را لمس نکند، احتمالا از افزایش پایدار قیمت خبری نیست. و تا آن زمان تمامی افزایش‌های قیمت کوتاه و کم رمق خواهد بود.

با توجه به ترازهای فیبوناچی و خطوط حمایتی معتبر تایم هفتگی می‌توان محدوده 1,400 تا 1,450 میلیون واحد را برای شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، معتبر دانست. لذا پس از لمس این سطوح حمایتی می‌توان منتطر رشد مناسب در قیمت‌های بازار بود.

مطلب مهم دیگری در رویکرد میان‌مدت (تایم هفتگی) شاخص کل توجه من را جلب کرده است، سطح بالای MFI است. درنتیجه در رویکردی میان مدت هنوز بازار فروشنده دارد و از فروشنده تخلیه نشده است. این موضوع می‌تواند باعث طولانی تر شدن اصلاح و حتی عمیق شدن اصلاح شود.

نگاهی کوتاه مدت به شاخص بورس تهران

در نمودار تایم روزانه و نگاهی کوتاه مدت به شاخص بورس تهران می‌توان موارد زیر را فهرست نمود:

  1. حمایت گاردحفاظتی در RSI همزمان با کاهش شاخص به کمتر از 1,970 میلیون واحد، شکسته شده که به منزله فعال شدن حدضرر برای کوتاه مدتی‌ها بوده است. (این گارد حفاظتی، روند صعودی بازار را از بهمن 97 تاکنون حفاظت کرده است.)
  2. خط حمایتی دیگری در RSI شکسته شده که در 4 سال گذشته نقش تنطیم تایم فریم اصلاح بازار را بخوبی انجام داده است. درنتیجه با شکست آن خط در حدود 48 واحد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که اصلاح به تایم هفتگی منتقل خواهد شد.
  3. درحال حاضر با منفی شده مکدی لاین تایم روزانه، پیغام نهایی تغییر روند تایم روزانه و انتقال تایم اصلاح به تایم هفتگی صادر شده است.
نمودار روزانه شاخص کل بورس تهران

بر اساس آنچه گفته شد، بدون تردید اصلاح شاخص به تایم هفتگی منتقل خواهد شد و همانطور که پیش از این اشاره شد، اصلاحی طولانی و زمانبر در انتظار بازار است. اما برای چند روز آینده سطوح حمایتی با ارزشی پیش روی نمودار تایم روزانه است. بطوریکه در RSI سطح حمایتی میان مدتی وجود دارد که معمولا باعث صعودی شدن شاخص در تایم روزانه می‌شود. که این صعود می‌تواند به منزله پولبک به حمایت‌های از دست رفته در RSI باشد.

نتیجه اینکه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران طی روزهای آینده (حداکر تا 5 شهریور 99) حمایت‌های مهمی در پیش دارد که می‌تواند صعودی کوتاه مدت و چند روزه را به بازار هدیه نماید. که اگر این برداشت درست باشد، احتمالا در هفته جاری مقدار شاخص کمتر از 1,600 میلیون واحد نخواهد رفت و با صعودی که شکل می‌گیرد، می‌تواند فرصتی برای خروج و یا نوسان‌گیری ایجاد نماید.

خلاصه مطلب:

با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان چنین نتیجه گرفت که حداکثر تا 5 شهریور 99 بازار به مسیر صعودی کوتاه مدت هدایت خواهد شد. این افزایش کوتاه مدت در برخی از سهام بازار، حتما فرصت خروج  از معامله خواهد بود و در برخی دیگر از سهام بازار، فرصتی برای نوسانگیری می‌باشد.

اما در رویکردی میان مدت وضعیت کلی بازار چندان دلچسب نیست و تا چند ماه آینده بازاری تقریبا نزولی و یا رنج خواهیم داشت. که نوع آن را باید بعدا تعیین نمائیم. اما آنچه مهم است که بدانیم اینست که روند صعودی تایم روزانه تمام شده است و بالاترین قله‌های قیمتی که در سهام بازار شکل گرفته است، به این راحتی‌ها شکسته نخواهد شد. پس استراتژی‌های معاملاتی خود را با تغییر ایجاد شده اصلاح کرده و همراه با روند جاری بازار حرکت نمائید.

دوستدار شما حسین محمدپور – 2 شهریور 1399
ما را در کانال تلگرامی موج برتر دنبال کنید: mojebartarIR@

حسین محمدپور
حسین محمدپور
تحلیل گر و مدرس تحلیل تکنیکال هستم و برای تحلیل سهام و معاملات از استراتژی MRM استفاده می کنم.

1 دیدگاه

  1. علیداد گفت:

    سپاس استاد ارجمند
    کاش زودتر این تحلیل میدیدم و زودتر افتخار شاگردی شما بدست می آوردم.
    به امید توفیق روز افزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *