هفت نکته کلیدی در یک سرمایه گذاری موفق
2015/10/18
افراد موفق ایرانی-این داستان موسس رستورانهای پدر خوب
2015/10/18
نمایش همه

چشم انداز شاخص کل

شاخص کل بورس تهران برای صعودی پایدار نیاز به شکست مقاومت 63700 و 64700 دارد. هرگونه برگشتی پیش از این مقاومتها میتواند نگران کننده باشد.

تحلیل تکنیکال شاخص کل

آنچه گذشت …

در تحلیل قبلی مورخ ۲۱ شهریور از شاخص کل ارائه شد، درحالی که مقدار شاخص بالای ۶۳۰۰۰ واحد بود، تاکید بسیاری بر نبود دلایل کافی برای بازگشت بازار داشتیم و عنوان شد که حتی حمایت با اهمیت ۶۳ هزار واحدی نیز ممکن است مانع افت بیشتر شاخص نشود. که در طی یکماه گذشته شاهد افت شاخص کل تا حدود ۶۱۰۰۰ واحد بودیم. حال با علم بر اینکه حمایت از دست رفته قبلی میتواند مقاومتی مهم برای شاخص باشد، تحلیل امروز را دنبال خواهیم کرد.

اما اکنون …

شاخص کل پش از بازگشت از محدوده ۶۱ هزار واحد، به سمت مقاومت ۶۳۴۰۰ تا ۶۳۷۰۰ واحد در حال پیشروی است. این در حالی است که RSI موفق شده از مقاومتهای مهمی عبور کند. همچنین شاخص جریان نقدینگی (MFI) هنوز به موقعیت بحرانی نرسیده است. لذا در حال حاضر به نظر میرسد ثبت رکوردهای ۶۳۴۰۰ تا ۶۳۷۰۰ واحد ممکن خواهد بود. اما با توجه به اینکه مکدی هنوز در فاز منفی قرار دارد، گذر از باند مقاومتی مذکور کمی دشوار به نظر میرسد.

با توجه به موارد فوق و همچنین گریزی به تحلیل جامع قبلی، مهمترین موضوع نگران کننده ای که برای شاخص کل میتوان در نظر داشت، اینست که در شکست مقاومت ۶۳۷۰۰ واحد ناکام بماند. چراکه در مقایس ماهانه میتواند پولبک RSI را تکمیل نماید و شرایط را برای افت مجدد شاخص فراهم آورد. بنابراین مادامی که مقاومت ۶۳۷۰۰ واحد شکسته نشود، در رویکرد بلند مدت شاخص فاکتورهای نزول همچنان باقی خواهد ماند.

تحلیل تکنیکال شاخص

نمودار روزانه شاخص کل

خلاصه مطلب: درهر صورت با توجه به شرایط موجود، حساسترین وضعیت شاخص کل در باند مقاومتی ۶۳۴۰۰ تا ۶۳۷۰۰ واحد میباشد، که ناکامی در شکست این مقاومت میتواند نگران کننده باشد. اما در صورت شکست این محدوده مقاومتی اولین نشانه های صعود پایدار را دریافت خواهیم کرد و پس از آن مقاومت ۶۴۷۰۰ واحد نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *