نفت برنت حمایت ۶۲ دلار را حفظ کرد
2015/06/08
قیمت سکه امامی در مسیر ۹۰۰ هزار تومان
2015/06/08
نمایش همه

گریزی به شاخص بالتیک و صنعت سنگ آهن

در صورتیکه مقدار شاخص بالتیک از 640 واحد بیشتر شود، احتمال خروج از رکود صنعت سنگ آهن تقویت خواهد شد.

تاثیر شاخص بالتیک بر صنعت سنگ آهن

شاخص بالتیک (BDI) چیست؟ 

Baltic Dry Index  و به اختصار : ( BDI) نرخ انتقال محموله‌های فله خشک (عمدتاً مواد خام صنعتی مثل سنگ آهن) به وسیله کشتی‌های باربری را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، میزان تقاضای ظرفیت حمل و نقل به وسیله کشتی را در مقابل عرضه کشتی‌های باربری محموله‌های خشک اندازه‌گیری می‌کند.

بررسی و تحلیل مجدد شاخص بالتیک و صنعت سنگ آهن

 حتما بیاد دارید که در بررسی های قبلی به حمایت از دست رفته ۶۴۰ واحد در این شاخص اشاره شد و تاکید شد که ناتوانی رشد مقدار این شاخص به بالای ۶۴۰ به معنای تداوم رکود در صنایع جهانی بخصوص صنعت فولاد و سنگ آهن میباشد. لذا در حال حاضر و پس از گذشت چند ماه، هنوز شاخص بالتیک موفق به پس گرفتن رکورد ۶۴۰ واحد نشده است. بنابراین در رویکردی کوتاه مدت همچنان تداوم رکورد در صنایع فولاد و مخصوصا” سنگ آهنی مورد انتظار است. اما آنچه جلب توجه میکند ثابت ماندن مقدار این شاخص در طی ۴ هفته گذشته میباشد. لذا مادامی که مقدار این شاخص به کمتر از ۵۶۰ واحد نرود میتوان انتظار داشت که گذر زمان به نفع بازگشت رونق به این صنایع تمام شود، بطوری ممکن است طی هفته های آینده شاهد ثبت رکوردهای بالای ۶۴۰ واحد باشیم.

با توجه به آنچه گفته شد، طی هفته های پیش رو توجهی خاص به این صنعت در بازار بورس نیز خواهیم داشت و چنانچه سیگنالهای مثبتی دریافت شود، میتواند قابل اعتماد باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *