احتمال تداوم روند نزولی نفت برنت
نگرانی نفتی محقق شد

رشد خیره کننده شاخص بالتیک

تحلیل تکنیکال شاخص بالتیک (BDI)

در بررسی قبلی شاخص بالتیک (18 خرداد 94) عنوان شد که حدود 4 هفته است که مقدار این شاخص افت نکرده، لذا گذر زمان را به نفع این شاخص دانستیم، بطوری که انتظار رشد این شاخص به مقادیر بالای 640 واحد را داشتیم که همین اتفاق هم افتاد.

وضعیت فعلی شاخص بالتیک

حدود یک هفته بعد از تحلیل قبلی، مطابق انتظار شاهد رشد مقدار این شاخص بودیم و توانست به بالای حمایت چند ساله خود در 640 واحد بازگردد. لذا این رشد ادامه یافت بطوری که طی 8 هفته با رشد خیره کننده 90 درصدی روبرو شد و به رکورد 1110 واحد نیز دست یافت. این در حالی است که در نمودار تایم هفتگی هم نمودار شاخص و هم RSI از مقاومتهای مهمی گذشته اند و مکدی نیز به فاز مثبت دست یافته است. که در مجموع این اتفاقات مهمی برای این شاخص می باشد.

تحلیل تکنیکال شاخص بالتیک

نمودار هفتگی شاخص بالتیک

اما در صورت تداوم رشد این شاخص بزودی به مقاومتهای سنگینی در RSI و نمودار شاخص خواهیم رسید که باند مقاومتی 1190 تا 1200 واحد را نشان میدهد، لذا مهمترین رویکرد این شاخص طی هفته های آینده بحوه برخورد با این باند مقاومتی خواهد بود. بطوری که واکنش منفی در این محدوده و توقف رشد دور از ذهن نیست. اما رشد 8 هفته گذشته به قدری مهم بوده که نوسانات منفی جزئی تاثیر چندانی نخواهد داشت. لذا مادامی که مقدار این شاخص به کمتر از 930 واحد بازگشت نکند، تداوم رشد را به انتظار خواهیم نشست. بطوری که در بازه میان مدت ثبت رکوردهای بالای 1200 واحد نیز محتمل است.

چرا شاخص بالتیک را بررسی کنیم؟

همانطور که میدانید، وضعیت این شاخص تاثیر مستقیم بر صنایع غیر غذایی مخصوصا صنایع سنگ آهنی، حمل و نقل دریایی و فولادی دارد. لذا رشد این شاخص بیانگر رونق در این صنایع خواهد داشت. بنابراین با توجه به افزایش اخیر این شاخص انتظار میرود بزودی تاثیر خود را بر صنایع مذکور بگذارد و باعث بازگشت رونق به صنایع نام برده خواهد شد.

با توجه به آنچه گفته خواهد شد بایستی سهم های مرتبط با این صنایع مثل دوقلوهای سنگ آهنی (کچاد – کگل) و همچنین سهم های حمل و نقل دریایی مثل حکشتی، حسینا، حخزر و همچنین فولادیها مثل فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و غیره را مورد توجه قرار دهیم و چنانچه با سیگنال مثبت روبرو شدیم، اقدام به خرید نمائیم.

حسین محمدپور
حسین محمدپور
تحلیل گر و مدرس تحلیل تکنیکال هستم و برای تحلیل سهام و معاملات از استراتژی MRM استفاده می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *