شایعات و شنیده های بورس تهران
شایعات و شنیده های بورس تهران در ۲۲ تیر ۹۴
2015/07/14
احتمال تداوم روند نزولی نفت برنت
2015/07/15
نمایش همه

پایان کسوف

نگاهی به بازار بورس اوراق بهادار تهران، به بهانه پایان مذاکرات هسته ای ایران در وین.

به بهانه پایان مذاکرات هسته ای در وین اتریش

در این روزها تمام دنیا چشم به وین اتریش دوخته و منتظر خبر بزرگی است که تعبیر های مختلفی مثل توافق قرن، توافق هسته ای و غیره به خود گرفته است. از طرفی نتیجه این مذاکرات برای کشورها و ملت های مختلف با دیدگاه های متفاوتی با اهمیت است. لذا نگارنده از دیدگاه یک فعال بورسی که در ایران زندگی میکند، تعبیر کسوف را برای ۱۲ سال تحریم و فشار اقتصادی انتخاب میکند. لذا با این تعبیر میتوان پایان مذاکرات هسته ای را پایان این کسوف در نظر گرفت. کسوفی که به مدت ۱۲ سال بر سر اقتصاد ایران عزیز سایه افکنده است.

بدون شک این اتفاق بزرگی است و قطعا منتقدان و مدافعان خاص خود را دارد. اما آنچه برای اهالی بازار سرمایه با اهمیت دیده خواهد شد، این است که وجود تحریم های مختلف فشار سنگینی بر پیکر اقتصادی کشور ایجاد کرده که از نظر هیچ کس پوشیده نیست و در این مقاله قصد نداریم به تاثیر رفع تحریم ها بپردازیم، بلکه به دنبال نقشه ای هستیم که بتوانیم با توجه به شرایط موجود تصمیم درست بگیریم. در واقع بیشتر قصد دارم از زوایای مختلفی اتفاقات بعدی بازار بورس را ببینیم.

آیا در صورت امضاء توافق هسته ای باید سهام بخریم؟

همانگونه که میدانیم، بازار همیشه با دید فردا و آینده خرید میکند و زمانی که چشم انداز پیش روی بازار سرمایه مثبت باشد، قیمتها افزایش میابد و چشم انداز منفی نیز باعث کاهش قیمتها می شود، لذا همانگونه که طی سه هفته گذشته شاهد بودیم، بازار با دید مثبت به نتیجه مذاکرات خریدار شد و باعث افزایش قیمتها در بازار گردید، که نتیجه آن رشد شاخص بورس تهران بود. بنابراین آنچه مسلم است رفع تحریم ها میتواند تاثیر مثبت دراز مدتی بر صنایع مختلف بورسی داشته باشد. اما لازم به تاکید است که سایه این کسوف ۱۲ ساله طی مدت یک شب و چند ماه از اقتصاد ما برداشته نخواهد شد. بنابراین با توجه به اینکه بعد از جمع بندی توافق هسته ای در وین، وارد فاز دوم یعنی بررسی این توافق در کشورهای طرفین می شود. که این خود میتواند حاشیه های مختلفی ایجاد کند و در واقع ریسک فراریت را افزایش خواهد داد. (در این رابطه در فیلم مربوط به کارگاه بهینه سازی سبد سهام مفصل صحبت شد. این فیلم را از اینجا ببنید.)

با توجه به آنچه گفته شد و احتمال بروز حاشیه های مختلف پیرامون این موضوع، باید بدانیم که بهترین اقدام از نظر مدیریت ریسک و سرمایه اینست که با تمام دارایی وارد معامله نشویم و حداکثر با ۶۰% دارای اقدام به خرید کنیم.

در حاشیه همین سرفصل لازم است یادآور شویم که طی دو هفته گذشته رشد قیمتی در اکثر سهام بازار قابل توجه بوده و به قولی ممکن است بازار زودتر از توافق به استقبال رفته و با توجه به اینکه هنوز اقدام عملی در خصوص رفع تحریم ها صورت نگرفته است، رشد قیمتها از این به بعد میتواند با چالش هایی نیز روبرو باشد.

خلاصه اینکه در صورت امضاء توافق هسته ای چشم انداز بازار سرمایه مثبت خواهد بود و انتظار روند صعودی میان مدت و چند ماهه ای برای بازار دور از ذهن نیست، اما در کوتاه مدت و تحت تاثیر حاشیه های موضوع میتواند نوسانات مثبت و منفی تندی را تجربه کند (ریسک فراریت) لذا پایبندی به اصول مدیریت ریسک و خرید بدون هیجان را در دستور کار خواهیم داشت، که در این بین باید سرعت عمل کافی نیز داشت.

برای خرید سراغ چه سهامی برویم؟

در این ارتباط ۶ گروه از بازار بیشترین تاثیر مثبت از توافق و رفع تحریم ها خواهند برد و همچنین برخی از سهامی که در این ۶ گروه پیش رو نیستند. (فیلم بهینه سازی سبد سهام را از اینجا ببنید) اما از زمانی که این کارگاه بهینه سازی برگزار شد تاکنون رشد زیادی در اکثر سهام معرفی شده اتفاق افتاده. لذا شرایط این سهام در حال حاضر تغییر کرده. لذا در واقع با توجه به شرایط موجود باید بررسی مجدد انجام شود.

بنابرآنچه گفته شد، توصیه اکید داریم که به دور از جو هیجانی حاکم بر بازار، به دنبال سهامی بروید که هنوز پتانسیل رشد تکنیکی دارند و از طرفی نزدیک به مقاومتهای مهم خود نیستند. به بیان دیگر اگر از سهام معرفی شده در گروه ها و سهام پیش رو، اگر سیگنال رشد دیده میشود، برای خرید مناسبتر هستند.

چه نکاتی مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد؟

مهمترین موضوعی که مورد توجه قرار دارد اینست که برای آنکه رفع تحریم ها اثر مثبت خود را بر صورتهای مالی شرکتها نشان دهد، نیازمند صرف زمان هستیم. بطوری که بر اساس متن بیانه مشترک و صحبتهای پس از آن بیش از ۴ ماه برای لغو تحریم ها زمان لازم داریم، لذا علی الرغم اینکه چشم انداز وضعیت مالی شرکتها مثبت است، اما انتظار نتیجه فوری نخواهیم داشت، بطوری که احتمالا برای مشاهده تاثیر مثبت رفع تحریم ها شاید حدود یکسال زمان نیاز داریم. بنابراین اجازه نخواهیم داد که هیجانات مثبت بازار ما را از مسیر منطقی دور کند و تصمیمات احساسی اتخاذ کنیم.

موضوع بعدی اینکه اگر فردی واقع بین باشیم باید بدانیم که روند فرسایشی مذاکرت با تغییر روند مواجه شده و این نشان از بهتر شدن اوضاع اقتصادی در سالهای آینده خواهد داشت. لذا با توجه به حدود ۱۸ ماه رکود و نزول بازار بورس ممکن است همچنان نگرانی ها در وجود معامله گری ما باقی مانده باشد. بنابراین ما نیز باید در رفتار معامله گری خود تغییر روند را ایجاد کنیم و از این به بعد با رویکردی مثبت به بازار بورس توجه داشته باشیم.

خلاصه کلام: با توجه به اتمام مذاکرات هسته ای و توجه به اینکه در ماه های آینده میتوانیم منتظر لغو تحریم ها باشیم. از این پس قادر هستیم با رویکردی مثبت به بازار بورس توجه داشته باشیم. این در حالی است که میدانیم برای اینکه تاثیر مثبت رفع تحریم ها در صورتهای مالی شرکتها خودنمایی کند، حداقل ۸ تا ۱۲ ماه زمان لازم خواهیم داشت. لذا با توجه به اینکه برخی از سهام بازار با رشد اخیر خود، بخشی از مسیر را طی نموده اند و به دور از رفتاری هیجانی، به دنبال سهامی خواهیم رفت که بیشترین تاثیر مثبت را از رفع تحریم ها دارند و البته در شرایط مناسبی از منظر تکنیکی برای پایداری رشد قرار خواهند داشت. که بدون شک تایید وضعیت بنیادی سهم نیز مورد توجه ما خواهد بود.

در پایان ضمن اینکه از شما همراه همیشگی موج برتر دعوت میکنم توجه خاصی به بخش اول فیلم بهینه سازی سبد سهام داشته باشید. در جلسات هفتگی بررسی بازار سهام، طلا و ارز نیز برای شناسایی موقعیت های مناسب بازار با ما همراه باشید.

لینک فیلم کارگاه بهینه سازی سبد سهام / پسورد: mojebartar

لینک جلسه هفتگی بازار سهام، سکه، طلا و ارز / چهارشنبه ها ساعت ۱۷:۳۰ الی ۲۰:۳۰ / برگزاری بصورت حضوری و غیرحضوری (وبینار)

2 نظر

 1. اکبر گفت:

  سلام اینکه کار نمیکنه

  • سیدحسین محمدپور گفت:

   با سلام و درود
   میشه دقیقا بفرمائید چی کار نمیکنه. اگر منظور شما لینک نمایش وبینار هستش، که درست کار میکنه، باید پسورد mojebartar را وارد کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *