آموزش سایت کدال و نحوه استفاده از اطلاعات شبکه کدال + فیلم

سایت کدال یکی از مهمترین سایت‌های مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران است. درواقع شبکه کدال آرشیوی از تمام گزارشات مهم شرکت‌های بورس تهران است. در فیلم آموزش سایت کدال با این سامانه آشنا خواهید شد. همچنین در خصوص اهمیت گزارشات ارسالی به سایت کدال و نحوه جستجو اطلاعات در این سایت خواهیم گفت.

تمام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس ایران و حتی شرکت‌های زیرمجموعه آنها موظف به ارسال گزارشات منظم برای شبکه کدال هستند. درواقع هدف این سامانه افزایش شفافیت در اطلاعات مالی شرکت‌ها است. همچنین به دلیل متمرکز بودن بخش وسیعی از اطلاعات و گزارشات، دسترسی به آنها بسیار ساده است. همین مزیت‌ها باعث شده تا سایت کدال (شبکه کدال) به یکی از پربازدیدترین سایت‌های بورس تهران تبدیل شود.

معرفی سایت کدال – شبکه کدال

سایت کدال (شبکه کدال) یکی از مهمترین وبسایت‌های مرتبط با بورس تهران است.

سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس

شبکه کدال یک سامانه جمع آوری و نشر گزارش از شرکت‌های بورس اوارق بهادار تهران است. تمام شرکت‌های بورس تهران موظف هستند گزارشات خود را برای شبکه کدال ارسال کنند. سپس این اطلاعات از طریق سایت کدال برای اطلاع عموم مردم و سهامدارن بورس تهران بصورت رایگان منتشر می‌شود.

عملکرد سامانه شبکه کدال باعث شفافیت در وضعیت شرکت‌های بورس تهران می‌شود. از طرفی فعالان بازار سهام با مراجعه به سایت کدال اطلاعات مهمی را در مورد سهام و شرکت مورد نظرشان بدست می‌آورند. مثل اطلاعات مربوط به مجمع عمومی، سود سهام، افزایش سرمایه و بسیاری اطلاعات دیگر. در فیلم آموزش سایت کدال به مهمترین اطلاعات شبکه کدال اشاره می‌کنیم.

ناشران اطلاعات در سایت کدال

ناشران یکی از عبارت‌های سایت کدال است، اما ناشران بورس چه کسانی هستند؟ ناشران شبکه کدال به چهار دسته تقسیم می‌شوند.
این چهار گروه به شرح زیر هستند:

 • شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق تهران
 • شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس ایران
 • شرکت‌های ثبت شده در سازمان بورس (اما غیر بورسی و غیر فرابورسی)
 • شرکت‌های ثبت نشده در سازمان بورس

گزارشات دوره‌ای شرکت‌های مادر و زیرمجموعه

تمام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس موظف به ارائه گزارش هستند. حتی شرکت‌های زیر مجموعه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس نیز به منظور افزایش شفافیت عملکرد شرکت مادر باید گزارشات خود را به شبکه کدال ارائه کنند. شرکت‌های زیر مجموعه ممکن است در سازمان بورس ثبت شده‌ باشند و یا ممکن است ثبت نشده باشند.

سهامداران حق دارند از گزارشات شرکت زیر مجموعه مطلع شوند. به همین دلیل شرکت زیر مجموعه هم موظف به نشر اطلاعات خود خواهد بود. حال اینکه ممکن است این یک شرکت بورسی و یا فرابورسی نباشد. همچنین ممکن است در سازمان بورس هم ثبت نشده باشد.

فیلم آموزش سایت کدال

در فیلم آموزش سایت کدال با نحوه جستجوی اطلاعات در میان انبوهی از گزارشات آشنا شوید.

با تماشای فیلم آموزش سایت کدال حتما متوجه شدید که در شبکه کدال چه خبر است. شبکه کدال آرشیو بسیار ارزشمندی از تمامی اطلاعات و گزارشات مهم شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران است. به همین دلیل به یکی از سایت‌های مهم بورس تبدیل شده است.

از حجم بالای اطلاعات سایت کدال نترسید!

در فیلم آموزش سایت کدال ضمن معرفی و نحوه جستجو در سایت کدال با برخی از اصطلاحات و اطلاعات مهم شبکه کدال آشنا شدید. اما بهتر است از حجم بالای این اطلاعات نگران نشوید، چراکه معامله گران بسیاری هستند که شاید مدت‌های طولانی به سراغ شبکه کدال نروند.

چطور ممکنه؟ ما به شما خواهیم گفت چطور ممکن است.

سامانه اینترنتی کدال

اطلاعات با اهمیت سایت کدال چیست؟

در سایت کدال اطلاعات بسیار زیادی توسط ناشران ارسال می‌شود. اما برخی از این اطلاعات اهمیت بسیار بالایی دارند. در ادامه به فهرستی کلی از اطلاعات مهم منتشر شده در سایت کدال اشاره می‌کنیم.

 • آگهی‌های مربوط به مجمع عمومی (عادی سالیانه – فوق العاده) شامل: دعوتنامه – دستورکار – تصمیمات و غیره.
 • اطلاعیه‌های مربوط به افزایش سرمایه شامل مجمع – زمان – مقدار – حق تقدم – نوع و غیره.
 • گزارشات مالی شامل اطلاعات مالی میان دوره‌ای (3 ماهه) – انتهای سال مالی – عملکرد هیئت مدیره و غیره.
 • پیش بینی درآمد هر سهم (تعدیل) که بین سال مالی یا انتهای سال مالی و یا بصورت بودجه سال مالی بعد ارائه می‌شود.
 • گزارش حسابرس قانونی شرکت‌ها. حسابرس به عنوان ناظر بر عملکرد مالی شرکت‌ها به تایید سازمان بورس رسیده.
 • افشای اطلاعات با اهمیت (شفاف سازی) به منظور اطلاع سهامدارن از اخبار تاثیرگذار بر وضعیت مالی شرکت.
 • سایر اطلاعات مثل اطلاعات پذیره نویسی – رتبه بندی شرکت‌ها از نظر شفافیت در گزارشات و بسیاری موارد دیگر.
 
در یک قدمی اولین معامله هستید!

تنها یک قدم دیگر تا شروع اولین معامله در بازار سهام باقی است. در درس بعدی نکات ساده‌ای که قبل از شروع خرید و فروش سهام باید بدانید را خواهیم گفت. پس از آن برای تجربه هیجان انگیز اولین خرید و فروش سهام در بورس آماده خواهید شد. پس در ادامه دوره مجازی آموزش رایگان بورس با ما همراه باشید و اولین معامله را با ما تجربه کنید.

سوالی دارید؟

اگر سوالی درباره شبکه کدال دارید، در انتهای همین صفحه سوال خود را مطرح نمائید. برای طرح سوالات خود پس از ورود به سايت (هنوز عضو سایت نیستید؟ عضويت رايگان) در ابتدای صفحه دوره رایگان آموزش مجازی بورس با کلیک بر روی دکمه “گرفتن این دوره” در دوره شرکت کنید و سوالات خود را در انتهای همین مطلب بپرسید.