پیسایت بورس کجاست؟ معرفی و آموزش سایت معاملات بورس تهران+ فیلم

در درس قبلی با سایت‌های مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران آشنا شدید. در این درس با آموزش سایت معاملات بورس تهران و معرفی تابلو قیمت سهام شرکت‌ها در خدمت شما هستیم. در این قسمت از آموزش بورس می‌توانید تابلو قیمت سهام شرکت‌ها را مشاهده کنید. همچنین با اطلاعات کلی از وضعیت معاملاتی شرکت‌ها و برخی از اصطلاحات مهم بورس ایران آشنا خواهید شد. وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران اطلاعات قیمت سهام شرکت‌ها را نمایش می‌دهد. لذا برخی از فعالان بازار سهام، این سایت را به عنوان سایت بورس معرفی می‌کنند.

سایت بورس یا سایت معاملات بورس تهران کجاست؟ دسترسی تابلو معاملات سهام و قیمت سهام شرکتها از طریق سایت بورس

حتمالا این تصویر از تابلو معاملات بورس را قبلا در تلوزیون و یا سایر رسانه‌ها دیده‌اید. این همان تابلو معاملات بورس است که قیمت سهام شرکت‌ها را نمایش می‌دهد. این تابلوی قیمت سهام در ساختمان بورس ایران نصب شده است. اما بطور حتم برای دیدن قیمت سهام شرکت‌ها نیازی نیست به این ساختمان در خیابان حافظ تهران مراجعه کنید.

تابلو معاملات بورس مستقر در ساختمان تالار حافظ، اطلاعات بسیار مختصری ارائه می‌شود. بطور کلی در این تابلو سه مورد از قیمت سهام قابل روئیت است.

1-نام شرکت 2-قیمت آخرین معامله سهام شرکت 3-تغییرات قیمت (ریال) نسبت به دیروز

با گسترش تکنولوژی و اینترنت، شما می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به قیمت سهام بورس را از طریق سایت بورس دریافت کنید. شرکت فناوری اطلاعات بورس اوراق بهادار تهران این امکان را فراهم کرده است.

 دسترسی به سایت معاملات بورس تهران از طریق وبسایت TSETMC.COM مقدور است.

این وبسایت برای بیش از 18 زبان زنده دنیا خدمات ارائه می‌کند. اطلاعات موجود در این وبسایت بسیار زیاد و گسترده است. به همین دلیل این وبسایت را بسیاری از فعالان بازار سرمایه سایت بورس می‌شناسند. اطلاعات سایت بورس آنقدر زیاد است که توضیح کامل آن در یک درس مقدور نیست.

خدماتی که در وبسایت TSETMC.COM ارائه می‌شود فقط مربوط به تابلو معاملات بورس تهران نیست. اطلاعات بسیاری از چهار بورس بازار سرمايه (در درس بازار سرمايه توضيح داديم) و شرکت‌های بورسی نیز ارائه می‌گردد. علاوه بر نام شرکت، قیمت آخرین معامله و تغییرات قیمت سهام، موارد مهم دیگری نیز ارائه می‌شود. در بخش بعدی این درس با سه قسمت مهم سایت بورس در زمینه اوراق بهادار (بورس و فرابورس) بیشتر آشنا می‌شوید.

فیلم معرفی سایت بورس

در فیلم آموزش و معرفی سایت معاملات بورس تهران به مهمترین خدمات این وبسایت (معروف به سایت بورس) اشاره می‌شود. بخش تابلو قیمت سهام بورس و فرابورس را معرفی خواهیم کرد و با بعضی از امکانات سایت بورس آشنا خواهیم شد. این فیلم را در ادامه درس ببینید.

اطلاعات سایت بورس

در بخش مربوط به اوراق بهادار (بورس و فرابورس) سایت فناوری بورس تهران (سایت بورس) چه اطلاعاتی دیده می‌شود؟
اطلاعات سایت بورس در زمينه اوراق بهادار (بورس و فرابورس) را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد که تابلو قیمت سهام یکی از این بخش‌ها است.

وضعیت کلی بازار بورس و فرابورس

در این قسمت گزارشی از وضعیت کلی بورس‌های مختلف ارائه می‌شود. این قسمت در صفحه اصلی وبسایت قابل دسترس است.

تابلو معاملات بورس تهران

این قسمت فهرستی از معاملات و قیمت سهام شرکت‌ها بصورت آنلاین و لحظه‌ای ارائه می‌کند. این بخش به دیده بان بازار معروف شده است.

تابلو قیمتهای معامله سهام شرکت

در این قسمت می‌توان اطلاعات معاملاتی مربوط به قیمت معامله سهام یک شرکت را مشاهده کرد. هر شرکت در بورس دارای یک نماد معاملاتی است.

در فیلم معرفی و آموزش سایت معاملات بورس (سایت بورس) سه بخش فوق بهتر معرفی شده است. فیلم آموزش سایت معاملات بورس تهران را حتما ببنید.

فیلم معرفی و آموزش سایت معاملات بورس تهران فیلم آشنائی با سایت بورس تهران و معرفی سه بخش مهم این سایت

در بخش قبلی به سه قسمت مهم سایت معاملات بورس تهران اشاره کردیم. اکنون در فیلم آموزش سایت معاملات بورس تهران می‌توانید نحوه دسترسی به این اطلاعات را ببنید.

در فیلم آموزش تابلو معاملات با نحوه دسترسی به قیمت سهام شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران آشنا خواهید شد. همچنین توضیح می‌دهیم که برخی از عبارتها و اصطلاحات بکار رفته در تابلو قیمت سهام شرکت‌ها چه معنی و مفهومی دارد.

سایت معاملات بورس اوراق بهادار تهران بخش‌های زیادی دارد که آموزش کامل آن به وقت زیادی نیاز دارد. در این آموزش فقط کلیاتی از سایت معاملات بورس و فرابورس را آموزش می‌دهیم. امکانات کامل سایت بورس (تابلو معاملات بورس تهران) را در فصل دوم بصورت بسیار کام

تا زمانی که برای خرید و فروش سهام در بورس اقدام نکرده‌اید. اطلاعاتی بیش از این در مورد سایت بورس نیاز ندارید.

سوالات متداول درباره سایت معاملات بورس (سایت بورس)

هرکدام از شرکت‌های بورس و فرابورس در زمینه خاصی فعالیت دارند. بنابراین شرکت‌های بورسی در صنایع مختلف گروه‌بندی می‌شوند. مثلا شرکت فولاد مبارکه در زمینه تولید فولاد فعالیت دارد. بنابراین این شرکت زیرمجموعه “صنعت فولاد” در سایت بورس دیده می‌شود.

برای هر کدام از شرکت‌ها در سایت معاملات بورس یک “نماد” تعریف شده است. حرف اول معمولا معرف صنعت مربوط به آن شرکت است. و الباقی نماد بخشی از نام شرکت است. مثلا نماد شرکت “پارس خودرو” بصورت “خپارس” و از ترکیب حرف “خ” (معرف صنعت خودرو) + “پارس” (بخشی از نام شرکت) = خپارس است

همه شرکت‌های بورسی موظف هستند پیش‌بینی خود را از میزان سودآوری شرکت به ازای هر سهم ارائه نمایند. بنابراین EPS میزان پیش بینی درآمد هر سهم (سود خالص شرکت پس از کسر مالیات) است. این پیش بینی در سایت کدال و سایت بورس وجود دارد.

عبارت P/E (پی به ای) یک نسبت است. در صورت کسر قیمت (Price) قرار دارد و در مخرج کسر درآمد هر سهم (EPS) قرار گرفته است. درنتیجه P/E نسبت قیمت هر سهم به درآمد (سود خالص) هر سهم می‌باشد. این نسبت در سایت بورس برای هر نماد (سهم) وجود دارد.

همه شرکت‌های بورسی بخشی از درآمد خود را بین سهامدارن تقسیم می‌کنند. به این سود نقدی که در مجمع عمومی سالیانه تصویب می‌شود DPS می‌گویند. درنتیجه DPS بخشی از سود شرکت است که بین سهامدارن تقسیم می‌شود.

حجم مبنا حداقل تعداد سهامی است که باید معامله شود تا کل درصد قیمت (پایانی) تغییر کند. توضیحات بیشتر در فصل دوم از دوره مجازی بورس قرار دارد.
حجم مبنا در بازار فرابورس وجود ندارد. حجم مبنا هر سهم را در سایت بورس ببنی

سوالات خود را از ما بپرسید!


اگر هنوز سوالی در رابطه با سایت بورس یا سایت معاملات بورس دارید، می‌توانید در انتهای همین صفحه سوال خود را مطرح نمائید. اساتید موج برتر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. (برای استفاده از بخش پشتیبانی و طرح سوالات، ابتدا باید در این دوره آموزشی رایگان شرکت کرده باشید.) برای شرکت در دوره مراحل زیر را طی کنید.

1- برای ارسال سوال و یا دیدگاه، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود در سایت شوید (ورود به سایت). اگر هنوز حساب کاربری ندارید، همین الان یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید (عضویت رایگان).

2- به صفحه معرفی “اموزش رایگان بورس دوره مجازی آموزش بورس اوراق بهادار تهران” بروید و در این دوره شرکت کنید. برای شرکت در دوره رایگان آموزش بورس، در ابتدای صفحه معرفی دوره روی دکمه “شروع گرفتن دوره” کلیک کنید.

حالا می‌توانید سوالاتتان در زمینه سایت معاملات بورس در انتهای همین صفحه مطرح کنید و از بخش پشیبانی استفاده کنید.