بازار بورس و چهار سایت‌ کاربردی بازار سرمایه در ایران + فیلم

بازار بورس و چهار سایت‌ کاربردی بازار سرمایه در ایران + فیلم

در درس‌های قبلی از دوره رایگان بورس، با سایت‌های مربوط به بازار سرمایه آشنا شدید. اما در این درس با مهمترین سایت‌های مرتبط با بازار بورس اوراق بهادار تهران و اطلاعات قیمتی بازار سهام آشنا خواهید شد. برخی از این سایت‌ها آنقدر مهم و کاربردی هستند که بدون تردید مورد استفاده همه کسانی است که در بازار سهام فعالیت دارند. در فیلم معرفی سایت‌های مرتبط با بازار بورس اوراق بهادار تهران توضیحات با اهمیتی ارائه می‌شود.

مهمترین سایت‌های بازار بورس تهران کدام است؟

اکثر فعالان بازار بورس تهران بطور مرتب و یا بصورت موردی سراغ سایت‌های مهم بازار سرمایه در ایران می‌روند. برخی از این وبسایت‌ها آنقدر کاربردی و مهم هستند که گاها در تمام مدت معاملات، در مقابل چشمان معامله گران قرار دارد. برای معرفی چهار سایت‌ مهم و کاربردی بازار بورس اوراق بهادار تهران، فهرست این سایت‌های بورس تهران به ترتیب اهمیت در ادامه مطلب معرفی شده است.

سایت مدیریت فناوری بورس تهران (سایت بازار بورس)

آدرس اینترنتی سایت فناوری بورس www.tsetmc.com

این وبسایت مهمترین سایت بورس تهران و هیجان انگیزترین سایت بازار بورس است. این وبسایت آنقدر کاربردی است که به “سایت بورس” نیز شهرت پیدا کرده است. در سایت فناوری بورس تهران، می‌توانید تابلو معاملات مربوط به چهار بورس بازار سرمایه را مشاهده کنید. مهمترین بخش سایت بورس مربوط به اطلاعات قیمتی سهام و اوراق بهادار (بورس و فرابورس) است. از آنجا که سایت فناوری بورس تهران، مهمترین و پر مخاطب‌ترین سایت بورس ایران است، در درس‌های جلسه دوم این دوره، آموزش کامل این سایت را مشاهده خواهید کرد.

سایت سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (شبکه کدال)

آدرس اینترنتی سایت شبکه کدال www.codal.ir

سایت شبکه کدال مربوط انتشار اطلاعیه‌ها و تمامی اتفاقات پیرامون یک شرکت در بازار سهام است. گزارشات مالی شرکت، اطلاعات مجامع عمومی، سود تقسیمی و افزایش سرمایه برخی از اطلاعات مربوط به یک شرکت است که از طریق سایت کدال منتشر می‌شود. اطلاعات منتشر شده در شبکه کدال در تحلیل وضعیت مالی شرکت بسیار مهم و کاربردی است. در آموزشی جداگانه درباره شبکه کدال و خدمات آن به سهامداران بازار سهام بیشتر خواهیم گفت. سایت کدال برای تحلیل‌گران بنیادی اهمیت خاص و ویژه‌ای داشته و بطوری دائمی مورد استفاده آنها است.

سایت پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)

آدرس اینترنتی سایت سنا www.sena.ir

این سایت که وابسته به شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس است. وظیفه اطلاع رسانی به فعالان بازار سهام را به عهده دارد. اخبار مربوط به بورس، عرضه اولیه سهام، نظرات کارشناسان، برخی از اطلاعیه‌های مهم سازمان بورس اوراق بهادار، اخبار کارگزاران و بسیاری مطالب دیگر از طریق این پایگاه خبری منتشر می‌شود. این سایت مرجع رسمی انتشار اخبار مربوط به بازار سرمایه در ایران می‌باشد. لازم به تاکید است که در این وبسایت اخبار شرکت‌های سهامی بازار بورس و فرابورس، منتشر نمی‌شود. بلکه خبرهای داخلی بازار سرمایه است.

سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی (سمات)

آدرس اینترنتی سایت سمات www.csdiran.com

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) یکی از شرکت‌های مهم بازار سرمایه است. این شرکت خدمات بسیار متنوعی به سهامدارن بازار سهام ارائه می‌کند. عمده خدمات سمات بصورت سامانه‌های اینترنتی در اختیار سهامدارن بازار سهام قرار دارد. برخی از مهمترین خدمات سمات، شامل صدور کد سهامداری، نگهداری اطلاعات دارایی سهامدارن، تسویه وجوه بین کارگزاران است. سامانه‌های متعددی در این سایت وجود دارد که هرکدام توضیحات مفصلی دارد. امید است بتوانیم در جلسات بعدی، به آموزش سایت سمات بپردازیم.

فیلم معرفی چهار سایت‌ کاربردی بازار بورس تهران

در فیلم این درس تمامی سایت‌هایی که در قسمت بالا معرفی شد را با توضیحات کامل‌تری ارائه می‌نمائیم. استاد حسین محمدپور در این فیلم، به وظایف و خدمات سایت‌های کاربردی بازار بورس اشاره کرده است. گرچه برخی از این سایت‌ها آنقدر مهم و کاربردی هستند که شرح کامل آنها ساعت‌ها زمان لازم دارد. اما امیدواریم در فیلم‌ها و دروس بعدی بتوانیم همه این وبسایت‌ها را برای اهالی بازار سهام شرح دهیم.

می‌دانم با دیدن فیلم معرفی سایت‌های کاربردی بازار سرمایه در ایران سوالات زیادی شما را احاطه خواهد کرد. اما اصلا نگران نباشید، ما در کنار شما هستیم و در درس‌های بعدی مهمترین سایت‌های بازار سهام را مفصل شرح خواهیم داد.

اما اگر سوال دارید!

ممکن است بعد از مشاهده فیلم این درس، ذهن شما پر از سوال باشد. ما اینجا هستیم تا به سوالات شما پاسخ دهیم. در زیر همین درس (قسمت دیدگاه) سوالات خود را درخصوص هر یک از چهار سایت کاربردی بازار سرمایه در ایران مطرح کنید. همچنین مشتاق خواندن نظرات شما هستیم.

در بین چهار سایت کاربردی معرفی شده در این درس، وبسایت فناوری بورس تهران اهمیت بیشتری دارد. این وبسایت به تابلو معاملات یا سایت بورس هم مشهور است. در درس بعدی با سایت فناوری بورس تهران (سایت تابلو معاملات) بیشتر آشنا خواهید شد. سایت بورس هیجان انگیزترین سایت در انتظار شماست. در این وبسایت قیمت سهام شرکت‌ها بالا و پایین می‌رود و همچون موج‌های دریا اهالی بازار سهام را متلاطم می‌کند. پس درس بعدی را دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید