وبسایت بورس کجاست؟ معرفی و آموزش سایت معاملات بورس تهران + فیلم

سایت بورس کجاست؟ معرفی و آموزش سایت معاملات بورس تهران + فیلم

در درس قبلی از دوره رایگان آموزش بورس، با سایت‌های کاربردی بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار تهران آشنا شدید. در این درس به آموزش سایت معاملات بورس تهران و معرفی تابلو قیمت سهام شرکت‌ها اشاره می‌شود. همچنین با اطلاعات کلی از وضعیت معاملاتی شرکت‌ها و برخی از اصطلاحات بورس آشنا خواهید شد. وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران اطلاعات قیمت سهام شرکت‌ها را نمایش می‌دهد. لذا برخی فعالان بازار سهام، این سایت را به عنوان “سایت بورس” معرفی می‌کنند.

تابلو قیمت سهام در بورس تهران چیست؟

احتمالا تصاویری از تابلو معاملات بورس را قبلا در تلوزیون و یا سایر رسانه‌ها دیده‌اید. تابلو معاملات بورس، قیمت سهام شرکت‌ها را نمایش می‌دهد. گرچه تابلوی معاملاتی قیمت سهام در ساختمان بورس در تهران نصب شده است. اما بطور حتم برای دیدن قیمت سهام شرکت‌ها نیازی نیست به ساختمان بورس در تهران مراجعه کنید. در تابلو معاملات بورس مستقر در ساختمان بورس، اطلاعات بسیار مختصری ارائه می‌شود. بطور کلی در این تابلو سه مورد از قیمت سهام قابل روئیت است.

  • نام شرکت بورسی
  • قیمت آخرین معامله (ریال)
  • تغییر قیمت نسبت به دیروز (ریال)

سایت بورس و تابلو معاملات بورس تهران کجاست؟

با گسترش تکنولوژی و اینترنت، شما می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به قیمت سهام بورس را از طریق سایت بورس دریافت کنید. شرکت فناوری اطلاعات بورس اوراق بهادار تهران این امکان را فراهم کرده است. سایت معاملات بورس تهران از طریق وبسایت TSETMC.COM در دسترس همه مردم قرار دارد.

 این وبسایت برای بیش از ۱۸ زبان زنده دنیا خدمات ارائه می‌کند. اطلاعات موجود در این وبسایت بسیار زیاد و گسترده است. به همین دلیل این وبسایت را بسیاری از فعالان بازار سرمایه سایت بورس می‌شناسند. اطلاعات این وبسایت آنقدر زیاد است که توضیح کامل آن در یک درس مقدور نیست.

خدماتی که در وبسایت TSETMC.COM ارائه می‌شود فقط مربوط به تابلو معاملات بورس تهران نیست. اطلاعات بسیاری از چهار بورس بازار سرمایه (در درس بازار سرمایه توضیح دادیم) و شرکت‌های بورسی نیز ارائه می‌گردد. علاوه بر نام شرکت، قیمت آخرین معامله و تغییرات قیمت سهام، موارد مهم دیگری نیز ارائه می‌شود. که برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است.

  • اطلاعات مربوط به شرکت (معرفی، آدرس، اطلاعات هیئت مدیره و مدیرعامل)
  • اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی (گزارش سود و زیان، ترازنامه و غیره)
  • اطلاعات مربوط به هویت خریدارها و فروشنده‌ها (حقیقی / حقوقی)
  • فهرست سفارشات خرید و فروش (پنج مظنه بهتر خرید و فروش)

در فیلم آموزش و معرفی سایت معاملات بورس تهران به مهمترین خدمات این وبسایت (معروف به سایت بورس) اشاره می‌شود. همچنین بخش تابلو قیمت سهام بورس و فرابورس را معرفی خواهیم کرد و با بعضی از امکانات سایت فناوری بورس تهران آشنا خواهیم شد.

اطلاعات سایت فناوری بورس تهران کدام است؟

در سایت فناوری بورس تهران زبانه‌های مختلفی وجود دارد. در زبانه مربوط به اوراق بهادار (بورس و فرابورس) اطلاعات کاملی از قیمت و معاملات سهام و اوراق بهادار دیده می‌شود. اطلاعات وبسایت در دو زبانه اوراق بهادار (بورس و فرابورس) را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد که تابلو قیمت سهام یکی از این بخش‌ها است. در ادامه توضیح مختصری از این سه بخش عمده سایت فناوری بورس تهران ارائه شده است.

وضعیت کلی بازار بورس و فرابورس

در این قسمت گزارشی از وضعیت کلی بورس‌های مختلف ارائه می‌شود. این قسمت در صفحه اصلی وبسایت قابل دسترس است.

دیده بان تابلو معاملات بورس تهران

این قسمت فهرستی از معاملات و قیمت سهام شرکت‌ها بصورت آنلاین و لحظه‌ای ارائه می‌کند. این بخش به دیده بان بازار معروف شده است.

قیمت‌های معامله سهام شرکت

در این قسمت می‌توان اطلاعات معاملاتی مربوط به قیمت معامله سهام یک شرکت را مشاهده کرد. هر شرکت در بورس دارای یک نماد معاملاتی است.

در هر قسمت از سایت معاملات بورس تهران می‌توانید با کلیک بر روی اسم یک شرکت (نماد) تابلو قیمت سهام آن شرکت را مشاهده کنید. همچنین بهترین قیمت‌های خرید و فروش نیز قابل مشاهده است. در فیلم آموزش سایت معاملات بورس تهران توضیحات مربوط به سایت فناوری بورس تهران بیان شده است.

فیلم معرفی و آموزش سایت معاملات بورس تهران را ببینید

در این درس به سه بخش مهم سایت معاملات بورس تهران اشاره کردیم. در فیلم آموزش سایت معاملات بورس تهران می‌توانید نحوه دسترسی به این اطلاعات را ببنید. در این فیلم آموزشی از دوره رایگان بورس، علاوه بر تابلو معاملات با نحوه دسترسی به قیمت سهام شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران آشنا خواهید شد. همچنین استاد حسین محمدپور مفهوم برخی از عبارت‌ها و اصطلاحات بکار رفته در تابلو قیمت سهام شرکت‌ها را شرح می‌دهد.

سایت معاملات بورس اوراق بهادار تهران بخش‌های زیادی دارد که آموزش کامل آن به وقت زیادی نیاز دارد. در این آموزش فقط کلیاتی از سایت معاملات بورس و فرابورس را آموزش دادم. امکانات کامل سایت تابلو معاملات بورس تهران را در جلسه دوم بصورت بسیار کامل و با تمام جزئیات توضیح خواهم داد.

توجه مهم:

تا زمانی که برای خرید و فروش سهام در بورس اقدام نکرده‌اید. اطلاعاتی بیش از این در مورد این وبسایت نیاز ندارید. و می‌توانید درس بعدی را شروع کنید. اما در ادامه این درس برخی تعاریف و اصطلاحات تعریف و توضیح داده شده است.

سوالات متداول از اصطلاحات سایت بورس

هرکدام از شرکت‌های بورس و فرابورس در زمینه خاصی فعالیت دارند. بنابراین شرکت‌های بورسی در صنایع مختلف گروه‌بندی می‌شوند. مثلا شرکت فولاد مبارکه در زمینه تولید فولاد فعالیت دارد. بنابراین این شرکت زیرمجموعه “صنعت فولاد” در سایت فناوری بورس تهران دیده می‌شود.

برای هر کدام از شرکت‌ها در سایت معاملات بورس یک “نماد” تعریف شده است. حرف اول معمولا معرف صنعت مربوط به آن شرکت است. و الباقی نماد بخشی از نام شرکت است. مثلا نماد شرکت “پارس خودرو” بصورت “خپارس” و از ترکیب حرف “خ” (معرف صنعت خودرو) + “پارس” (بخشی از نام شرکت) = خپارس است.

همه شرکت‌های بورسی موظف هستند پیش‌بینی خود را از میزان سودآوری شرکت به ازای هر سهم ارائه نمایند. بنابراین EPS میزان پیش بینی درآمد هر سهم (سود خالص شرکت پس از کسر مالیات) است. این پیش بینی در سایت کدال و سایت بورس وجود دارد.

عبارت P/E (پی به ای) یک نسبت است. در صورت کسر قیمت (Price) قرار دارد و در مخرج کسر درآمد هر سهم (EPS) قرار گرفته است. درنتیجه P/E نسبت قیمت هر سهم به درآمد (سود خالص) هر سهم می‌باشد. این نسبت در سایت بورس برای هر نماد (سهم) وجود دارد.

همه شرکت‌های بورسی بخشی از درآمد خود را بین سهامدارن تقسیم می‌کنند. به این سود نقدی که در مجمع عمومی سالیانه تصویب می‌شود DPS می‌گویند. درنتیجه DPS بخشی از سود شرکت است که بین سهامدارن تقسیم می‌شود.

حجم مبنا حداقل تعداد سهامی است که باید معامله شود تا کل درصد قیمت (پایانی) تغییر کند. توضیحات بیشتر در فصل دوم از دوره مجازی بورس قرار دارد.

حجم مبنا در بازار فرابورس وجود ندارد. حجم مبنا هر سهم را در سایت بورس ببنید.

سوالات خود را از ما بپرسید!

گرچه قرار است در جلسه دوم تمام قسمت‌های سایت معاملات بورس (سایت بورس) معرفی شود. اما اگر در محتوای همین درس از دوره آموزش رایگان بورس، سوالی دارید، بپرسید. در زیر همین درس (قسمت دیدگاه‌ها) سوالات خود را مطرح کنید. تیم موج برتر آماده پاسخ به شما است.

برای خرید و فروش سهام در بورس تهران، ابتدا باید از شرکت سمات کد سهامداری دریافت کنید. در درس بعدی به شما خواهیم گفت که چگونه بصورت غیرحضوری برای دریافت کد بورسی (سهامداری) اقدام کنید. پس قدم مهم بعدی برای ورود به بازار سرمایه را در درس بعدی بردارید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید