فصل اول: سطح تریدر مبتدی

چطور از پنجره ناوبری (Navigator) در متاتریدر استفاده کنیم؟ + فیلم

چطور از پنجره ناوبری (Navigator) در متاتریدر استفاده کنیم؟ + فیلم

پنجره ناوبری (Navigator) متاتریدر یکی دیگر از مهمترین بخش‌های این نرم افزار است. درنتیجه تقریبا جزو پنجره‌های دائمی در متاتریدر محسوب می‌شود. یعنی مستمر توسط تریدرهای فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پنجره ناوبری یا نویگیتور (Navigator) می‌توان حساب‌های معاملاتی را مدیریت کرد. به نمودار اندیکاتور و اسیلاتورهای مختلفی را اضافه کرد. همچنین برای استفاده از رباتها (Expert Advisors) و اسکریپ‌ها (Scripts) نیز استفاده می‌شود. علاوه بر اینها کاربردهای دیگر هم دارد که احتمالا در درس‌های بعدی تشریح خواهد شد.

فیلم آموزش پنجره ناوبری (Navigator) متاتریدر در بازار فارکس

در این فیلم آموزشی، استاد حسین محمدپور تمام اجزائ پنجره ناوبری یا Navigator را توضیح می‌دهد. همچنین توضیحات تکمیلی و روش‌های جایگزین برای مدیریت اندیکاتورها و اسیلاتورها بیان می‌شود. پس برای کار با این پنجره مهم و کاربردی، حتما ویدئو آموزش این درس را مشاهده کنید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

نحوه دسترسی به پنجره Navigator در متاتریدر چگونه است؟

برای اینکه پنجره ناوبری را در متاتریدر فعال یا غیر فعال کنید، روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از این روش‌ها در درس‌های قبلی بیان شده است. اما چند روش معمول برای دسترسی به این پنجره وجود دارد. که به شرح زیر است.

کاربرد پنجره ناوبری (Navigator) چیست؟

در قسمت اصلی این پنجره یک منو درختی وجود دارد که شامل ۴ قسمت است. هر قسمت برای مدیریت موضوع مشخصی استفاده می‌شود. که به شرح زیر است.

  • منو حساب‌های معاملاتی (Accounts): برای مدیریت اکانت‌های معاملاتی استفاده می‌شود.
  • منو اندیکاتورها (Indicators): برای افزودن اندیکاتور و اسیلاتور به نمودار کاربرد دارد.
  • منو ربات‌های هوشمند (Expert Advisors): زمانی مورد استفاده ترید است که از ربات‌های معاملاتی استفاده می‌کند.
  • منو اسکریپت‌ها (Scripts): اسکریپ‌ها نوعی دیگری از برنامه‌های کاربردی هستند

حساب‌های معاملاتی (Accounts)

در منو مربوط به حساب‌های معاملاتی، می‌توان چندین اکانت معاملاتی (واقعی و دمو) اضافه یا حذف کرد. همچنین امکان افزون حساب‌های معاملاتی به وبسایت‌های دیگر (مثل سایت mql5.com) را انجام داد. فقط کافی است روی این منو راست کلیک کرده و گزینه مربوطه را انتخاب کرد.

اندیکاتورها (Indicators)

در این قسمت از پنجره ناوبری متاتریدر می‌توان اندیکاتورها و اسیلاتورهای مختلف را به نمودار قیمت اضافه کرد. علاوه بر اندیکاتورهای موجود در متاتریدر، از اندیکاتورهای توسعه داده شده توسط دیگران نیز استفاده می‌شود. برای افزودن اندیکاتور به نمودار به دو روش زیر می‌توان اقدام کرد.

نکته مهم:

در سطح تریدر مبتدی فارکس، فقط دو شاخه یا منو فوق (حساب‌ها و اندیکاتورها) کافی است.

ربات‌های هوشمند (Expert Advisors)

درصورتیکه قصد استفاده از ربات‌های کمک معامله‌گر استفاده کنید، فایل‌های آن در این قسمت از پنجره ناوبری متاتریدر قرار دارد. ربات‌ها انواع گوناگونی دارند که در فصل‌های دیگر و در آموزش‌های جداگانه به این موضوع می‌پردازیم.

اسکریپت‌ها (Scripts)

نوع دیگری از برنامه‌های کاربردی در فارکس اسکریپ‌ها هستند. هر اسکریپ می‌تواند بخشی از اقدامات مختلف را برای معامله‌گر انجام دهد. این ابزارها در سطوح پیشرفته فارکس کاربرد دارند. لذا در زمان مناسب به این موضوع ورود خواهیم کرد.

من از سال ۱۳۹۶ طراحی ربات MRP_PRO را شروع کردم. و از سال ۱۴۰۲ درحال استفاده از این ربات هستم. امیدوارم در همراهی با موج برتر، شما هم فرصت استفاده از این ربات را داشته باشید. در آن زمان از بخش ربات‌ها و اسکریپت‌ها در پنجره ناوبری متاتریدر (Navigator) استفاده خواهید کرد. پس با من تا انتها همراه باشید.

سوالی دارید؟

اگر سوال و ابهامی دارید، همین الان در انتهای همین درس و در قسمت دیدگاه مطرح کنید. تیم موج برتر برای پاسخگویی به شما آماده هستند.
در ادامه این دوره آموزشی و در درس بعدی پنچره بسیار مهم ترمینال (Terminal) در متاتریدر برای مدیریت معاملات را دنبال خواهیم کرد. هر تریدر فارکس برای دسترسی به معاملات باز و معاملات بسته شده، پنجره ترمینال را مورد استفاده قرار می‌دهد. پس درس بعدی را برای مدیریت معاملات دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید