فصل اول: سطح تریدر مبتدی

کاربرد پنجره ترمینال متاتریدر (Terminal) چیست؟ مدیریت معاملات فارکس + فیلم

کاربرد پنجره ترمینال متاتریدر (Terminal) چیست؟ مدیریت معاملات فارکس + فیلم

مهمترین کاری که یک تریدر فارکس باید انجام دهد، مدیریت معاملات باز و بررسی معاملات بسته شده است. برای مدیریت معاملات فارکس به پنجره ترمینال متاتریدر (Terminal) نیاز دارند. بنابراین در این درس می‌خواهیم پارامترهای معاملات را در پنجره ترمینال متاتریدر بررسی کنیم. همچنین نحوه تغییر یا تنظیم هدف و حدضرر برای تریدهای فارکس تشریح خواهد شد.

فیلم فارکس

در فیلم آموزش کاربرد پنجره ترمینال متاتریدر در مدیریت معاملات فارکس را ببنید. استاد حسین محمدپور در این ویدئو آموزش متاتریدر به زبان ساده و کاربردی تریدهای فارکس را مدیریت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم همراه با مشاهده فیلم، تمرین کنید.  

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

نحوه دسترسی به پنجره ترمینال متاتریدر (Terminal) چگونه است؟

برای اینکه پنجره ترمینال (Terminal) را در متاتریدر فعال یا غیر فعال کنید، روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از این روش‌ها در درس‌های قبلی بیان شده است. اما چند روش معمول برای دسترسی به پنجره ترمینال وجود دارد. که به شرح زیر است.

مهمترین کاربرد پنجره ترمینال متاتریدر چیست؟

بدون شک مدیریت معاملات فارکس، مهم است. چراکه گاهی باید برخی از پارامترهای ترید فارکس را تغییر داد. یا اینکه معاملات بسته شده را آنالیز و بررسی کرد. لذا برای دسترسی به معاملات باز و بسته از طریق پنجره ترمینال متاتریدر و در زبانه‌های زیر استفاده می‌شود.

  • زبانه ترید (Trade): برای دسترسی به معاملات باز یا تریدهای فعال.
  • زبانه اکانت هیستوری (Account History): برای دسترسی به سابقه معاملات بسته شده.

پارامترهای معاملات باز در زبانه ترید

وقتی زبانه یا ترید را انتخاب کنید، چنانچه تریدهای فارکس باز باشد، در این قسمت قابل مشاهده است. لذا پس از باز کردن یک معامله (ترید)، وضعیت لحظه‌ای ترید در این زبانه از پنجره ترمینال متاتریدر نمایش داده می‌شود. در این زبانه ستون‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام اطلاعات مشخصی از وضعیت معامله (خرید یا فروش) را نشان می‌دهد. درنتیجه توضیح هر یک از ستون‌ها یا پارامترها به شرح زیر است.

سفارش یا Order: شماره تیکت معامله که در سرور بروکر ثبت شده است.

زمان یا Time: زمانی که سفارش یا معامله باز شده است. منطبق با زمان سرور بروکر.

نوع یا Type: نمایش نوع معامله که خرید (Buy) یا فروش (Sell) و یا از نوع سفارشات شرطی (Pending) است.

سایز یا Size: مقدار حجم معامله که بر حسب لات (Lot) است را نشان می‌دهد.

نماد یا Symbol: نمادی که مورد معامله قرار گرفته و یا نمادی که سفارش شرطی برای آن نماد ثبت شده است.

قیمت یا Price (از این پارامتر دو ستون وجود دارد: سمت چپ): قیمت بازگشایی معامله.

حدضرر یا SL: قیمت حدضرر معامله که اگر توسط تریدر تعیین نشده باشد، قیمت را صفر نشان می‌دهد.

هدف یا TP: قیمت تعیین شده برای هدف معامله که اگر تنظیم نشده باشد مقدار صفر را نشان می‌دهد.

قیمت یا Price (از این پارامتر دو ستون وجود دارد: سمت راست): قیمت لحظه‌ای بازار در همان نماد.

کمیسیون یا Commission: اگر بروکر شما علاوه بر اسپرد کارمزد دیگری به معامله بدهد، در قسمت کمیسیون دیده می‌شود.

سواپ یا Swap:نرخ بهره شبانه که معاملات باز در پایان روز کاری تعلق می‌گیرد، را نشان می‌دهد.

بازدهی یا Profit: مقدار سود یا زیان معامله را نشان می‌دهد که بر حسب دلار یا پوینت قابل تنظیم است.

پارامترهای معاملات بسته در زبانه اکانت هیستوری

وقتی زبانه اکانت هیستوری (Account History) در پنجره ترمینال متاتریدر انتخاب شود، فهرست معاملات بسته شده دیده می‌شود. از آنجا که هر معامله پارامترهای یکسانی دارد، لذا تمامی این پارامترها مشابه آن چیزی است که در زبانه ترید تشریح شد. توجه کنید که برای مدیریت معاملات فارکس باید معاملات بسته شده را آنالیز کرد. بدین ترتیب مشکلات معاملاتی نمایان شده و برای رفع آن مشکلات اقدامات لازم انجام می‌شود.

کاربرد سایر زبانه‌های پنجره ترمینال متاتریدر چیست؟

پنجره ترمینال متاتریدر کاربردهای مختلفی دارد. هر زبانه در این پنجره برای موضوع مختلفی استفاده می‌شود. اما در سطح تریدر مبتدی کارآیی ندارند. بنابراین در آموزش‌های بعدی و در زمان مقتضی، کاربرد هر یک از زبانه‌ها را تشریح خواهیم کرد. آنچه در این مرحله نیاز دارید، مدیریت تریدهای فارکس است. تا در تمرین عملی بتوانید پارامترهای مختلف معاملات را بررسی و در صورت نیاز ویرایش کنید.

من برای شما یک پیشنهاد دارم. در یک حساب دمو تمرین کنید. معامله باز کنید و حدضرر و هدف آنها را تغییر دهید. مطمئن هستم در سایه تمرین عملی درک بهتری از متاتریدر و همچنین مدیریت معاملات فارکس خواهید داشت.

تمرین کنید، تا یاد بگیرید!

بهترین یادگیری تمرین است. یک حساب دمو طبق آنچه در درس‌های قبلی از دوره آموزش رایگان فارکس، بیان شد، افتتاح کنید. سپس تریدهای فارکس (معاملات خرید و فروش) انجام دهید. حتما در زمان باز کردن معامله، حجم‌های مختلف را امتحان کنید. اگر برای شما ابهام و سوالی پیش آمده در زیر همین درس (قسمت دیدگاه) مطرح کنید. متاتریدر قسمت‌های مهم دیگری هم دارد. در درس بعدی یکی دیگر از آموزش‌های متاتریدر را دنبال کنید. برای استفاده مفید و موثر بهتر است تمامی درس‌های مربوط به متاتریدر را دنبال کنید. پس اگر این درس را به خوبی یاد گرفتید، درس بعدی را ببینید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید