فصل اول: سطح تریدر مبتدی

مارجین در فارکس چیست؟ و نحوه محاسبه مارجین معامله فارکس + فیلم

مارجین در فارکس چیست؟ و نحوه محاسبه مارجین معامله فارکس + فیلم

قبل از اینکه پاسخ سوال مارجین در فارکس چیست؟ را توضیح بدهیم، بد نیست یادآوری کنیم که معاملات بازار فارکس از نوع فیوچرز یا آتی است. یعنی زمان انجام معامله (تبادل پول و کالا) در آینده است. بدیهی است که یک طرف معامله (خریدار یا فروشنده) متضرر می‌شود. لذا اگر طرفی که زیان کرده به تعهداتش عمل نکند و پای معامله حاضر نشود (به اصطلاح دبه کند) طرف برنده به حقوق خود نمی‌رسد. درنتیجه بروکر فارکس از طرفین معامله مبلغی را بابت “وجه تضمین تعهدات” در حساب معاملاتی آنها بلوکه و مسدود می‌کند که این مبلغ همان مارجین فارکس (Margin) یا مارجین معامله است. در این درس می‌خواهیم ضمن تشریح کامل مارجین در فارکس، نحوه محاسبه مارجین معامله را تشریح کنیم.

فیلم آموزش نحوه محاسبه مارجین معامله در فارکس را ببینید

مطمئن باشید که بدون دیدن این فیلم درک عمیقی از نحوه محاسبه مارجین معامله در فارکس نخواهید داشت. درنتیجه این فیلم آموزشی را با بیان قدرتمند استاد حسین محمدپور تماشا کرده تا پاسخ سوال مارجین در فارکس چیست؟ را بهتر درک کنید. همچنین با مثال‌های عملی و محاسباتی نحوه محاسبه مارجین فارکس را خواهید دید. پس دیدن این فیلم آموزش فارکس را شروع کنید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

مارجین معامله فارکس چیست؟

با توجه به اینکه در بازار فارکس معاملات تعهدی است و به انجام معامله به آینده موکول می‌شود، درنتیجه دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) باید این تعهدات را تضمین کنند. و از طرفی به دلیل وجود اهرم و لوریج در فارکس، در زمان ورود به معامله بخشی از ارزش معامله برای شروع یک معامله کفایت می‌کند. در نتیجه مارجین در فارکس (Margin) را می‌شود به دو شکل تعریف کرد. درواقع دو دیدگاه به مارجین در فارکس وجود دارد که هر دو درست هستند:

مارجین در حساب معاملاتی فارکس مسدود می‌شود

مارجین معامله فارکس (Margin) مبلغی است که در حساب معاملاتی بلوکه و مسدود می‌شود. درواقع مبلغ مارجین در حساب فارکس موجود است و متعلق به معامله‌گر است. اما این مبلغ به عنوان “وجه تضمین تعهدات” در حساب معامله‌گر بلوکه و مسدود شده است. بدیهی است که برای هر معامله مقداری از موجودی حساب (Balance) به عنوان مارجین معامله فارکس محاسبه و مسدود خواهد شد. درنتیجه با بسته شدن آن معامله مقدار مارجین معامله نیز آزاد می‌شود.

بطور مثال، فرض کنید یک معامله خرید در اونس طلا به ارزش ۱۰ هزار دلار انجام می‌شود. حال با توجه به اینکه معاملات فارکس از نوع فیوجرز (آتی) است، درنتیجه بروکر کسری از ارزش معامله (مثلا ۵۰ دلار) را محاسبه می‌کند و به عنوان وجه تضمین یا مارجین در فارکس بلوکه و مسدود می‌کند.

نحوه محاسبه مارجین در فارکس چگونه است؟

ارزش هر معامله در فارکس (Trade Value) با توجه به اندازه قرارد (Contract size) و حجم معامله (Volume) و قیمت ورود به معامله (Entry price) تعیین می‌شود. درنتیجه فرمول محاسبه ارزش معامله در فارکس به شکل زیر است:

Trade Value = Volume * Contract size * Entry price

حال با توجه به لوریج حساب فارکس (که در زمان افتتاح حساب تعیین شده است) می‌توان مقدار مارجین یک معامله در فارکس را محاسبه کرد. کافی است ارزش معامله را بر لوریج حساب تقسیم کنید:

Margin = Trade value / leverage

گرچه برای محاسبه مارجین معامله در فارکس باید از پارامترهای دیگری نیز استفاده کرد. اما بطور کلی برای محاسبه مارجین در فارکس می‌توان از فرمول‌های گفته شده بهره برد. مثالی که در فیلم آموزشی این درس توسط استاد حسین محمدپور بیان شد، به خوبی نحوه محاسبه مارجین معامله فارکس را نشان داده است.

آیا برای هر معامله باید محاسبه مارجین انجام شود؟

از آنجا که خود متاتریدر (نرم افزار معاملاتی فارکس) تمام محاسبات را انجام می‌دهد، ضرورتی ندارد که خودتان مارجین معامله را محاسبه کنید. ولی زمانیکه قصد فول مارجین (Full margin) معامله کردن دارید، برای محاسبه حجم معامله (Volume) باید خودتان محاسبه مارجین معامله را انجام دهید. درواقع باید بدانید اگر از تمام موجودی حساب خودتان برای انجام معامله استفاده کنید، حداکثر چقدر پول درگیر معامله می‌شود، این همان مارجین است. البته باید بدانید که فول مارجین معامله کردن مهارت بالایی لازم دارد و می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

از طرفی محاسبه مارجین در برخی از نمادها، با آنچه در این درس تشریح شد، فرق دارد. یعنی ممکن است بروکر شما برای برخی از دسته بندی‌ها در نمادهای مختلف، قوانین خاصی وضع کرده باشد. مثلا ممکن است برای معامله در دسته بندی رمزارزها، لوریج حساب اعمال نشود و برای این دسته بندی از نمادها، لوریج خاصی توسط بروکر اعمال شود. درنتیجه محاسبه مارجین معامله در یک رمزارز باید با همان لوریج خاص انجام شود.

آیا حداکثر زیان معامله معادل مارجین همان معامله است؟

با توجه به مفهوم مارجین در فارکس که همان مبلغی است که برای یک معامله در حساب معامله‌گر مسدود می‌شود، این ذهنیت شکل بگیرد که اگر در این معامله زیان کند، حداکثر به اندازه مارجین درگیر شده همان معامله است. این ذهنیت اشتباه است. لطفا به نکته مهم زیر توجه کنید.

نکته مهم

حداکثر زیان یک معامله در فارکس، می‌تواند به اندازه تمام موجودی حساب (Balance) باشد. مقدار مارجین در یک معامله، فقط حداقل پولی است که برای انجام و شروع آن معامله مورد نیاز است.

بدون تردید وقتی لوریج حساب معاملاتی بالا باشد، مارجین کمتری برای شروع معامله نیاز است. به همین دلیل برخی از معامله‌گران با افزایش لوریج حساب، قدرت معاملاتی خود را بالا می‌برند تا با پول کمتری معاملات بزرگتری انجام دهند. اما معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند باید بین این دو تعادل برقرار کنند. من هم اوایل کار در فارکس چنین تصوری داشتم. اما بعد از سال‌ها ترید در فارکس، فهمیدم اتفاقا هرچه بالانس بیشتری داشته باشم و لوریج کوچکتری انتخاب کنم، کنترل بیشتری بر ریسک حساب و ریسک معاملات دارم.

حالا که در حال یادگیری مفاهیم معاملاتی فارکس هستید، بهتر روابط بین عناصر و مفاهیم قبلی را با مفاهیم جدید درک می‌کنید. اگر دوره آموزش رایگان فارکس را از ابتدا و گام به گام تا اینجا دنبال کرده باشید، درک روابط بین مفاهیم معاملاتی فارکس برای شما آسان و راحت است. پس در ادامه یادگیری مفاهیم معاملاتی فارکس با درک مفهوم فری مارجین (Free Margin) آشنا خواهید شد. درس بعدی را دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *