فصل اول: سطح تریدر مبتدی

معاملات دوطرفه و نرخ بهره شبانه یا (swap) سواپ در فارکس چیست + فیلم

معاملات دوطرفه و نرخ بهره شبانه یا (swap) سواپ در فارکس چیست + فیلم

بطور معمول هر بازار مالی تعداد زیادی از فرصت‌ و تهدید وجود دارد. لذا فرصت‌ها و تهدیدها فارکس نیز بسیار زیاد است. از طرفی در گذر زمان ممکن است که یک فرصت در فارکس به تهدید در فارکس تبدیل شود و یا بالعکس. لذا در این درس از دوره رایگان فارکس به موضوع فرصت‌ها و تهدیدها فارکس اشاره می‌کنیم.

همانطور که در دروس قبلی از آموزش رایگان فارکس بیان شد، معاملات فارکس از نوع معاملات فیوچرز یا آتی است. که به اصطلاح معاملات دوطرفه نیز گفته می‌شود. نرخ بهره شبانه یا سواپ (swap) یکی از انواع کارمزدهایی است که در معاملات دوطرفه فارکس وجود دارد. در این درس از دوره آموزش رایگان فارکس قصد نداریم وارد مباحث پیچیده سواپ در فارکس شویم. بلکه به نکات کاربردی و مهم نرخ بهره شبانه یا سوآپ در معاملات فیوچرز فارکس اشاره خواهیم کرد.

بنابراین در این درس آموزشی دو موضوع مرتبط با هم را دنبال می‌کنیم:

  • الزامات معاملات فیوچرز در فارکس چیست؟ یا همان معاملات دو طرفه در فارکس
  • نرخ بهره شبانه یا swap سواپ در فارکس چیست؟ که به آن کارمزد شبانه نیز گفته می‌شود

با توجه به اینکه معاملات دوطرفه یا فیوچرز نوعی تعهد به انجام معامله است و انجام معامله (تبادل پول و کالا) به آینده موکول می‌‍شود، تا زمانیکه معامله باز باشد، باید مقدار سود و زیان آن بصورت لحظه‌ای محاسبه شود. چراکه که اگر مقدار زیان معامله از موجودی حساب بیشتر باشد، بایستی معامله بسته شده و تعهد به فرد دیگری منتقل شود. لذا کارمزد شبانه به معاملاتی که به روز بعد منتقل می‌شود تعلق می‌گیرد. اما نکات با اهمیتی درباره سوآپ (swap) وجود دارد که در این درس مطرح می‌شود.

الزامات معاملات فیوچرز در فارکس چیست؟ (معاملات دوطرفه و آتی)

درباره معاملات دوطرفه در بازار فارکس قبلا صحبت کردیم. در درس مربوط به “بازار دوطرفه فارکس” توضیحات اولیه و ماهیت معاملات فیوچرز در فارکس بیان شد. اما در این درس از دوره آموزش رایگان فارکس، می‌خواهیم جزئیات چگونگی انجام معاملات فیوچرز یا آتی در فارکس را دنبال کنیم. برای شروع باید بدانیم که در زمان شروع یک معاملات فیوچرز در فارکس باید موارد زیر تعیین شود:

توجه مهم

زمان تسویه حساب معاملات فیوچرز در فارکس به وقت پایان روز کاری در بروکری است که شما در آن بروکر ترید می‌کنید. درنتیجه مهم است که زمان سرور بروکر شما اهمیت دارد. چراکه ممکن است با زمان محل زندگی شما متفاوت باشد.

فیلم آموزشی سواپ در معاملات دوطرفه فارکس را ببینید.

در فیلم آموزشی این درس، استاد محمدپور با جزئیات کامل، موضوع این درس آموزشی از مفاهیم معاملاتی فارکس را تشریح کرده است. لذا پیشنهاد می‌کنیم که این درس را بدون دیدن فیلم آن تمام نکنید. همچنین سواپ در فارکس چیست و همه چیز درباره کارمزد شبانه تشریح شده است. پس قبل از ادامه این درس آموزشی، حتما حتما فیلم را ببینید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

نرخ بهره شبانه یا سواپ در فارکس چیست؟

به تمامی معاملاتی که در پایان روز کاری (به وقت بروکر) باز باشند، کارمزدی تعلق می‌گیرد که همان نرخ بهره شبانه یا کارمزد شبانه در فارکس است. درواقع با انجام معامله در بازار فارکس شما ارز موجود در حساب خود را به ارز و یا کالای دیگری تبدیل می‌کنید. در نتیجه بر اساس نرخ بهره‌ای که برای آن ارز توسط دولت مرکزی تعیین شده، این کارمزد شبانه یا همان نرخ بهره شبانه محاسبه می‌شود.

در اینجا قصد نداریم وارد بحث چرایی و چگونگی محاسبه این نرخ بهره شبانه یا سوآپ شویم. بلکه نکات کلیدی و کاربردی آن را دنبال خواهیم کرد. بنابراین باید بدانیم مقدار سوآپ یا همان نرخ بهره شبانه چه مقدار است.

مقدار نرخ بهره شبانه یا سواپ در فارکس چقدر است؟

برای تعیین مقدار سواپ در فارکس از مقدار نرخ بهره شبانه برای ارز یا کالا مورد معامله استفاده می‌شود. اما بطور کلی عوامل زیر در تعیین مقدار سواپ در فارکس موثر هستند:

معمولا هر بروکر در وبسایت خود، نرخ بهره شبانه در فارکس یا همان سواپ در فارکس را اعلام می‌کند. یعنی در وبسایت بروکر شما باید صفحه‌ای باشد که مقدار سواپ هر معامله در هر نماد را به ازای یک لات (Lot) معامله تعیین کرده باشد

حکم شرعی نرخ بهره شبانه یا سواپ در فارکس چیست؟

از منظر شرع اسلام دریافت و پرداخت سواپ در فارکس شرعی نیست. شاید به دلیل اینکه نوعی بهره محسوب می‌شود. اما بدون ترید شما از ما انتظار ندارید که درباره شرعیات نرخ بهره شبانه صحبت کنیم. اما برخی از بروکرها که با مسلمانان کار می‌کنند، کارمزد شبانه را دریافت نمی‌کنند. البته برای مدت محدود. مثلا با توجه به سیاست‌های بروکر شما، ممکن است معاملات فیوچرز در فارکس برای مدت یک ماه مشمول سواپ نشود.

بدیهی است که در این نوع حساب‌ها که به حساب‌های اسلامی در فارکس شهرت دارند، برای مدت محدودی سواپ فری (Swap free) هستند.  یعنی بعد از یکماه هم سوآپ (Swap) یک ماه گذشته را دریافت می‌کنند. و هم پس از آن سوآپ روزهای کاری بعد را دریافت می‌کنند. درنتیجه شما باید از سیاست‌های بروکر خود در زمینه کارمزد شبانه آگاه باشید.

من سال‌ها در بازار فارکس معامله کردم. از همان ابتدا با بروکری کار کردم که برای یکماه سواپ دریافت نمی‌کرد. درنتیجه سیستم معاملاتی خودم (MRM_PRO) را بر مبنای معاملات بدون سواپ در فارکس یا بدون نرخ بهره شبانه طراحی کردم. اما در مقطعی ناچار شدم معاملاتی انجام دهم که مشمول سوآپ (Swap) می‌شد. در آن زمان اهمیت ریسک ناشی از سواپ را درک کردم و در جهت تغییر در سیستم معاملاتی گام برداشتم، تا بتوانم در بروکری که حساب اسلامی ندارد، نیز بتوانم به درستی فعالیت کنم. این نشان دهنده اهمیت سواپ در فارکس یا کارمزد شبانه است.

سوالات خود را بپرسید!

در انتهای این درس و در قسمت دیدگاه‌ها میتوانید سوالات و ابهامات خود را بپرسید. تیم پشتیبانی موج برتر در کنار شماست تا سوالات و ابهامات شما را پاسخ داده و مطمئن شوید که همه چیز را درباره این درس یاد گرفتید. پس اگر سوالی دارید، همین الان بپرسید.

در آزمون مربوط به سواپ در فارکس شرکت کنید!

از آنجا که مقدار سواپ در فارکس نوعی کارمزد محسوب می‌شود، اهمیت بالایی دارد. چراکه این کارمزد باعث ایجاد ریسک شده و باید در محاسبه ریسک معاملات دو طرفه فارکس لحاظ شود. لذا برای اینکه مطمئن شوید که نکات با اهمیت سواپ را خوب یاد گرفتید در آزمون این درس شرکت کرده و سوالات آن را پاسخ دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *