فصل اول: سطح تریدر مبتدی

فری مارجین در فارکس چیست؟ نحوه محاسبه مارجین آزاد چگونه است؟ + فیلم

فری مارجین در فارکس چیست؟ نحوه محاسبه مارجین آزاد چگونه است؟ + فیلم

شاید برای شما جالب باشد که در بازار فارکس به منابع پولی نامحدود متصل هستید! داشتن منابع پولی نامحدود را بعد از اینکه بدانید، فری مارجین در فارکس چیست و چگونه محاسبه می‌شود، درک خواهید کرد. در ظاهر، فری مارجین حساب معاملاتی فارکس (Free Margin) همان مارجین آزاد برای معامله یا معاملات جدید است. اما در نحوه محاسبه مارجین آزاد نکات مهمی وجود دارد که این مفهوم معاملاتی فارکس را هیجان انگیز می‌کند.

مقدمه و یادآوری مارجین معامله

در درس قبلی از دوره آموزش رایگان فارکس، درباره مارجین معامله توضیحات کاملی بیان شد. که در مثالی از نماد EURUSD نشان دادیم که برای انجام معامله با ارزش حدود ۱۱ هزار دلار، در حسابی با لوریج ۱:۵۰۰  تنها به ۲۲ دلار (۱۱۰۰۰/۵۰۰=۲۲) مارجین (پول مورد نیاز برای معامله) احتیاج است. درواقع برای شروع این معامله، ۲۲ دلار از موجودی حساب به عنوان مارجین (Margin) بلوکه و مسدود می‌شود.

حال اگر بالانس حساب معاملاتی ۱۰۰۰ دلار داشته باشد، به نظر می‌رسد که هنوز ۹۷۸ دلار (۱۰۰۰-۲۲=۹۷۸) به عنوان مارجین آزاد (Free Margin) برای معاملات بعدی وجود دارد. اما این تصوری اشتباه است. چراکه فری مارجین نکات کلیدی مهمی دارد که در این درس بیان شده است.

فیلم آموزش فری مارجین در فارکس یا مارجین آزاد حساب فارکس را ببینید

درک دقیق مفهوم فری مارجین برای معامله بسیار مهم است. در این فیلم آموزشی و با بیان شیوای استاد حسین محمدپور این مفهوم را کامل یاد بگیرید. و بدانید که چرا در فارکس منابع پولی نامحدود دارید!

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

فرمول محاسبه فری مارجین در فارکس چیست؟

فری مارجین نوعی اعتبار برای انجام معاملات بعدی یا معاملات جدید است. درنتیجه به سود و زیان (Profit) معاملات باز وابسته است. بطوریکه اگر معاملات باز در سود باشد، اعتبار بیشتری برای معاملات بعدی وجود دارد و اگر معاملات باز در زیان باشد، اعتبار معاملاتی کاهش پیدا می‌کند. درواقع مقدار سود و زیان معاملات باز بر مقدار مارجین آزاد (Free Margin) تاثیرگذار است. بنابراین محاسبه Free Margin برای معاملات جدید، با یکی از فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

Free margin = Equity – Margin

Free margin = Balance + Profit – Margin

توجه مهم:

مقدار فری مارجین به اکوئیتی حساب وابسته است و اکوئیتی به سود و زیان معاملات باز وابسته است. پس مارجین آزاد نیز به سود و زیان معاملات باز در فارکس وابسته است.

با سود معاملات باز هم معامله کنید!

ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. اما این واقعی است که می‌توانید با سود معاملاتی که هنوز باز هستند و سود و زیان آن در حال تغییر است، دوباره می‌توانید معامله کنید. اگر تمام بالانس (موجودی حساب) شما در معاملات قبلی مصرف شده باشد. به اصطلاح اگر فول مارجین (Full margin) در معامله هستید، اما با سود همان معاملات، قادر به شروع معامله جدید هستید. این بسیار هیجان انگیز است.

تعریف فول مارجین:

زمانی که مجموع مارجین (Margin) یا مقدار پول مسدود شده در حساب معاملاتی، به اندازه بالانس (Balance) باشد، به اصطلاح فول مارجین (Full margin) در معامله هستید. یعنی تعداد معاملات باز یا حجم معاملات باز اینقدر زیاد است که برای انجام آن معاملات به تمام موجودی حساب نیاز است.

درواقع به دلیل نحوه محاسبه فری مارجین در فارکس، با افزایش مقدار سود معاملات باز، میزان اعتبار معاملاتی افزایش پیدا می‌کند. به بیان دیگر مارجین آزاد بیشتری برای معامله دارید. چون مقدار سود معاملات باز بر مقدار بالانس افزوده شده و بر قدرت معاملاتی تاثیر ایجاد می‌کند.

کاهش فری مارجین با معاملات باز در زیان!

اگر این درس را تا اینجا به دقت دنبال کرده باشید و فیلم آموزشی این درس را دیده باشید، حتما متوجه شدید که معاملات باز در زیان باعث کاهش قدرت معاملاتی می‌شود. چراکه وقتی معاملات باز در زیان است، مقدار فری مارجین کاهش پیدا کرده و باعث کاهش قدرت معاملاتی است. به بیان دیگر وقتی معامله یا معاملات باز در زیان باشد، خیلی زود مارجین آزاد را کم کرده و وقتی که مساوی یا کوچکتر از صفر باشد، دیگر نمی‌توان معامله جدیدی باز کرد. حتی وقتی بالانس حساب مثبت باشد.

نکات مهم درباره مارجین آزاد در فارکس

اجازه بدید یک جمع بندی از فری مارجین در فارکس داشته باشیم. با توجه به نحوه محاسبه مارجین آزاد حساب معاملاتی در فارکس، نکات زیر اهمیت دارد.

در اوایل دهه نو (۱۳۹۱) که با فارکس آشنا شدم، منابع آموزشی بسیار محدود و ناقص بود. به همین دلیل برخی از مفاهیم معاملاتی در بازار فارکس را پس از زیان‌های متعدد درک کردم و اهمیت آن را فهمدیم. لذا در دوره رایگان آموزش فارکس تلاش کردم تا مفاهیم معاملاتی فارکس را با جزئیات تدریس کنم. امیدورام درک درست و عمیقی از Free Margin پیدا کرده باشید.

در درس قبلی با یکی از مفاهیم معاملاتی، مارجین (مقدار پول مورد نیاز برای معامله) اشنا شدید. و در این درس با فری مارجین (مقدار پول آزاد برای معاملات بعدی) آشنا شدید. لذا شاید الان این سوال برای شما پیش آمده باشد که "با چقدر پول در فارکس معامله کنیم؟". این موضوع درس بعدی از دوره آموزش رایگان فارکس است. گرچه این موضوع را به دو شکل می‌توان دنبال کرد. پس درس بعدی را دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *