فصل اول: سطح تریدر مبتدی

بالانس (Balance) و اکوئیتی (Equity) در فارکس چیست و فرق آنها + فیلم

بالانس (Balance) و اکوئیتی (Equity) در فارکس چیست و فرق آنها + فیلم

اولین مقادیری که در حساب معاملاتی فارکس به چشم می‌خورد مقدار بالانس (Balance) و اکوئیتی (Equity) است. بالانس در فارکس همان موجودی حساب است. اکوئیتی در فارکس موجودی لحظه‌ای حساب است. اما برای اینکه بدانید بالانس چیست و فرق آن با اکوئیتی چیست بهتر است این درس را دنبال کنید. بنابراین در این درس از آموزش رایگان فارکس موج برتر با مفاهیم معاملاتی بالانس در فارکس و اکوئیتی در فارکس آشنا خواهید شد.

بالانس چیست؟ (Balance)

قبل از اینکه بگویم بالانس چیست بهتر است با مفهوم واریز پول به حساب معاملاتی آشنا شوید. وقتی شما مبلغی را به حساب معاملاتی خود واریز می‌کنید، درواقع دیپوزیت (Deposit) انجام داده‌اید. و به اولین واریزی در حساب معاملاتی دیپوزیت اولیه (Initial deposit) گفته می‌شود. درنتیجه همین مبلغ به عنوان موجودی حساب معاملاتی شما یا بالانس در متاتریدر (نرم‌افزار معاملاتی فارکس) نمایش داده می‌شود.

پس بالانس در فارکس همان موجودی و سرمایه شما در حساب معاملاتی (Account) است. همان مبلغی که به اعتبار آن اقدام به خرید و فروش (Buy/Sell) در فارکس می‌کنید. بدیهی است که اگر پول جدیدی به حساب خود واریز (Deposit) کنید، به بالانس حساب فارکس شما افزوده می‌شود. همچنین پس از اقدام به برداشت وجه (Withdrawal) مقدار برداشت از بالانس حساب (Account balance) شما کسر خواهد شد.

معاملات باز چیست؟

پس از اینکه با واریز اولیه به حساب معاملاتی اقدام به شارژ بالانس در فارکس نمودید. می‌توانید معاملات خرید یا فروش انجام دهید. درنتیجه وقتی یک معامله خرید (Buy) یا فروش (Sell) را شروع می‌کنید، درواقع یک معامله باز کردید. یا به اصطلاح یک ترید (Trade) انجام دادید. ویژگی مهم معامله باز اینست که وقتی قیمت در بازار تغییر می‌کند، مقدار سود یا زیان معامله باز تغییر می‌کند.

در فیلم آموزشی این درس علاوه بر مفاهیم بالانس در فارکس و اکوئیتی در فارکس، با معاملات باز و بسته نیز آشنا می‌شوید. همچنین مفهوم دیگری که برای سود یا زیان استفاده می‌شود، توسط استاد حسین محمدپور تشریح شده است.

مجموع سود یا زیان معاملات (Profit) چیست؟

به مجموع سود یا زیان همه معاملات پرافیت (Profit) گفته می‌شود. عبارت مجموع سود و زیان (Profit) برای دو نوع معامله استفاده می‌شود:

حالا وقت آن رسیده تا بدانید اکوئیتی چیست و چه فرقی با بالانس در فارکس دارد. لذا در ادامه به مفهوم اکوئیتی در فارکس اشاره می‌کنیم.

اکوئیتی چیست؟ (Equity)

اگر در حساب معاملاتی شما هیچ معامله بازی وجود نداشته باشد، مقدار بالانس حساب فارکس شما و مقدار اکوئیتی در حساب فارکس شما یکسان است. چون اکوئیتی (Equity) درواقع همان موجودی حساب است. ولی با این تفاوت که مقدار موجودی حساب لحظه‌ای را نشان می‌دهد. یعنی وقتی معامله باز داشته باشید، مقدار اکوئیتی در فارکس متغییر بوده و لحظه به لحظه تغییر می‌کند.

درواقع مقدار اکوئیتی در فارکس پس از جمع مقدار بالانس (Balance) با سود و زیان معاملات باز (Profit) محاسبه می‌شود. و از آنجا که سود و زیان معاملات باز متغیر است، مقدار اکوئیتی حساب فارکس نیز متغییر است. بنابراین مقدار اکوئیتی در فارکس از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

Equity = Balance + Profit

اکوئیتی همان بالانس آینده حساب فارکس

اجازه بدهید تعریف دیگری از اکوئیتی در فارکس بیان کنیم. وقتی که همه معاملات باز بسته شود، مقدار اکوئیتی حساب جایگزین مقدار بالانس خواهد شد. درواقع مقدار اکوئیتی در فارکس همان مقدار بالانس آینده حساب است. وقتیکه همه معاملات باز را ببندید و هیچ معامله بازی نداشته باشید.

به همین دلیل است که وقتی در حساب معاملاتی شما هیچ معامله بازی وجود ندارد، مقدار بالانس و اکوئیتی مساوی همدیگر است. اگر فیلم آموزشی این درس از آموزش رایگان فارکس را ببنید، حتما درک بهتری از بالانس چیست و اکوئیتی چیست پیدا می‌کنید.

مفاهیم معاملاتی در فارکس علی الرغم ساده بودن، مهم هستند. به همین دلیل باور دارم که باید این مفاهیم را به درستی درک کنید، تا از خودتان معامله‌گر و تریدر بهتری بسازید. چون در زمانیکه بخواهید عملکرد خودتان را ارزیابی کنید، بدون شک باید درک خوبی از مفاهیم معاملاتی فارکس داشته باشید. من سعی کردم به بهترین شکل ممکن این مفاهیم را تشریح کنم.

فیلم آموزش بالانس در فارکس و اکوئیتی در فارکس را ببینید!

در فیلم آموزشی این درس با مفاهیم زیادی آشنا خواهید شد. در این فیلم با مثال‌های کاربردی از این مفاهیم بصورت عملی استفاده می‌شود. استاد حسین محمدپور در این فیلم آموزشی مفاهیم معاملاتی زیر را به زبان ساده تشریح کرده است:

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارات

با نرم افزار متاتریدر آشنا خواهید شد!

ما در دوره رایگان آموزش فارکس شما را با تمام آنچه برای ترید کردن در فارکس نیاز دارید، آشنا خواهیم کرد. درنتیجه اگر الان محیط نرم‌افزار متاتریدر برای شما آشنا نیست، نگران نشوید. در جلسه سوم از دوره رایگان آموزش فارکس به سراغ نرم‌افزار متاتریدر می‌رویم. در جلسه سوم با تمام اجزای متاتریدر آشنا خواهید شد. همچنین در یک حساب دمو (Demo) و آزمایشی تمامی مراحل ترید کردن را یاد می‌گیرید. پس در این مرحله (جلسه دوم) از دوره رایگان فارکس فقط سعی کنید مفاهیم معاملاتی فارکس مثل بالانس در فارکس و یا اکوئیتی در فارکس و سایر مفاهیم را یاد بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم که الان یک دفترچه یادداشت بردارید. تعاریف و مفاهیم را یادداشت کنید. تمرین کنید و تکالیف را انجام دهید. و به موقع عملی تمرین کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *