فصل اول: سطح تریدر مبتدی

قیمت جفت ارز در فارکس چیست؟ تعریف پوینت و پیپ بازار فارکس چیست؟ + فیلم

قیمت جفت ارز در فارکس چیست؟ تعریف پوینت و پیپ بازار فارکس چیست؟ + فیلم

در درس‌های گذشته از دوره آموزش رایگان فارکس درباره نمادها و دسته بندی‌های نمادها در فارکس اشاره شد. یکی از مهمترین دارایی‌های قابل معامله در فارکس جفت ارز (Currency pair) یا ارزهای خارجی است. در این درس با مفهوم قیمت جفت ارز در فارکس آشنا خواهید شد. یا بهتر است بگوییم با مفهوم پوینت (Point) و پیپ یا پیپت (Pips) به عنوان واحد تغییر قیمت نمادهای فارکس آشنا می‌شوید. بنابراین ابتدا مفهوم جفت ارز و سپس قیمت جفت ارز که به دو شکل پوینت و پیپ بیان می‌شود، را تشریح خواهیم کرد.

فیلم آموزشی مفهوم پوینت و پیپ در قیمت جفت ارز را حتما ببینید

در فیلم آموزشی این درس از آموزش رایگان فارکس، استاد حسین محمدپور توضیحات کاملی درباره مهمترین نمادهای بازار فارکس و قیمت آنها یعنی قیمت جفت ارز بیان می‌کند. از آنجا که مفاهیم پوینت و پیپ (پیپت) در قیمت جفت ارز مفهوم گیج کننده‌ای است، پیشنهاد می‌شود، حتما فیلم آموزشی این درس را ببینید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

مفهوم جفت ارز در بازار فارکس چیست؟

هر جفت ارز (Currency pair) بیانگر ارز دو کشور است. مثلا در نماد یورو به دلار (EURUSD) ارز اتحادیه اروپا در مقابل دلار آمریکا قرار گرفته است. بنابراین هر نماد مجموعه‌ای از شش کارکتر است که هر سه کاراکتر مربوط به یک ارز خارجی است. که در نماد یورو به دلار (EUR/USD) به شرح زیر است:

ارز پایه و ارز سود چیست؟

هر جفت ارز که از دو قسمت، شامل ارز پایه و ارز سود تشکیل شده است. درواقع ماهیت هر ارز در یک نماد فرق دارد. بسته به اینکه سمت چپ یا راست باشد. بنابراین ماهیت هر ارز در یک نماد به شکل زیر خواهد بود.

با توجه به توضیحات فوق وقتی یک جفت ارز در فارکس معامله می‌شود، سود و زیان آن معامله بر حسب ارز سود (ارز سمت راست) محاسبه می‌شود. لذا وقتی واحد پولی موجودی حساب معاملاتی با واحد پولی ارز سود همسان نباشد، نحوه محاسبه سود و زیان معامله پیچیده می‌شود.

بطور مثال اگر واحد پولی موجودی حساب معاملاتی دلار آمریکا (USD) باشد. و نمادی مورد معامله باشد که ارز سود در آن دلار آمریکا نیست، مثل نماد پوند به دلار استرالیا (GBPAUD)، محاسبه سود و زیان معامله، نیاز به تبدیل واحد پولی دارد.

محاسبه سود و زیان معامله چگونه است؟

قصد گیج کردن شما را نداریم. چراکه تمامی این محاسبات در پشت پرده متاتریدر (نرم افزار معاملاتی فارکس) انجام می‌شود. درواقع درون متاتریدر یک صرافی آنلاین وجود دارد که در هر زمان نیاز باشد، هر پولی را به پول دیگر تبدیل کرده و محاسبات را انجام می‌دهد. اما خوب است بدانید که سود و زیان معاملات فارکس می‌تواند واحدهای پولی مختلفی داشته باشد. در این صورت مفهوم پیپ یا پیپت (Pip) در قیمت جفت ارزها را بهتر درک خواهید کرد.

در جفت ارز پوند به دلار استرالیا (GBPAUD) مبنای تغییر قیمت جفت ارز (پوینت یا پیپ) و همچنین سود و زیان معامله بر حسب دلار استرالیا (AUD) است. چون ارز سود در این نماد دلار استرالیا است.  یعنی وقتی قیمت جفت ارز در فارکس تغییر می‌کند، مقدار سود یا زیان معامله برحسب دلار استرالیا تغییر می‌کند. این درحالی است که موجودی حساب احتمالا دلار آمریکا است. اینجا همانجایی است که در صرافی داخل متاتریدر این تبدیل‌ها انجام می‌شود. درنتیجه سود و زیان معامله که بر مبنای دلار استرالیا بوده به دلار آمریکا تبدیل شده و خروجی کار بر حسب دلار آمریکا نمایش داده می‌شود.

می‌دانم کمی گیج شدید، اما اگر فیلم آموزش این درس را دوباره تماشا کنید، ابهام زدایی خواهد شد. از طرفی لازم نیست این محاسبات را جدی بگیرید. چون متاتریدر زحمت تمامی محاسبات و تبدیل‌ها را به عهده گرفته است. ولی چون به شما قول دادم تا تمامی مفاهیم فارکس را دقیق یاد بگیرید، ناچار شدم، توضیحات کامل و دقیقی تقدیم کنم. از طرفی درک مفاهیم پوینت و پیپ یا پیپت (Pip) در فارکس راحت خواهد بود.

تعریف پوینت (Point) و پیپ یا پیپت (Pips) در فارکس چیست؟

تا اینجا اشاره شد که تغییر قیمت حفت ارز و مبانی سود و زیان معامله یک نماد در فارکس، می‌تواند واحدهای پولی مختلفی داشته باشد. یعنی بستگی به ارز سود در نماد آن نماد خواهد داشت. درنتیجه، در هر نماد باید از واحد پولی ارز سود برای تغییر قیمت استفاده و بیان شود. مثلا در نماد پوند به ین (GBPJPY) مبنای تغییر قیمت و سود و زیان معامله، ین ژاپن است.

برای ساده سازی تغییر قیمت جفت ارز در فارکس، از مفهوم پوینت (Point) و پیپ (Pip) برای تغییر قیمت استفاده می‌شود. با این استاندارد دیگر نیازی نیست به واحد ارز سود اشاره شود. به بیان دیگر می‌توان تغییر قیمت در فارکس را بطور کلی پوینت یا پیپ که پیپت هم گفته می‌شود، استفاده کرد. پس تعریف نهایی به شکل زیر است.

تعریف قیمت جفت ارز در فارکس: کوچکترین واحد تغییر قیمت در بازار فارکس معادل یک پوینت است. که سمت راست‌ترین عدد اعشاری است. و هر ۱۰ پوینت معادل یک پیپ یا پیپت است.

مثلا در یک جفت ارز، قیمت از عدد ۱.۱۲۴۵۵ به عدد ۱.۱۲۷۵۵  تغییر کرده است. درنتیجه مقدار تغییر قیمت جفت ارز معادل ۳۰۰ پوینت (Point) یا معادل ۳۰ پیپ (Pip) است.

چرا از دو واحد تغییر قیمت (پوینت و پیپ) استفاده می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید بدانید که در نمایش قیمت نمادهای فارکس، تعداد ارقام بعد از اعشار دارای استاندارد مشخصی است. بطور نمونه به موارد زیر توجه کنید.

از طرفی بروکرها برای نمایش قیمت از دو گونه استاندارد استفاده می‌کنند. بر همین اساس دو نوع تغییر قیمت (پوینت و پیپ) برای نمایش وجود دارد. که بستگی دارد بروکر شما تعداد ارقام بعد از اعشار در قیمت را چه تعداد نمایش می‌دهد. درنتیجه بروکرها را در این زمینه می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد.

  • در بروکرهایی که تمامی ارقام بعد از اعشار را نشان می‌دهند، تغییر قیمت بر حسب پوینت (Point) بیان می‌شود.
  • در بروکرهایی که تعداد ارقام بعد از اعشار را یکی کمتر از استاندارد نشان می‌دهند، تغییر قیمت بر حسب پیپ یا پیپت (Pip) است.

مفهوم تغییر قیمت بر حسب پوینت یا پیپ را چگونه درک کنیم؟

علی الرغم اینکه توضیحات کاملی در این درس از آموزش رایگان فارکس بیان شد. اما در این قسمت ساده‌ترین درک از قیمت جفت ارز در فارکس بیان می‌شود. درنتیجه مفهوم زیر بهترین و ساده‌ترین درک شما از قیمت در بازار فارکس است.

قیمت جفت ارز بیانگر نرخ برابری دو ارز در مقابل یکدیگر است. مثلا وقتی قیمت پوند به دلار استرالیا (GBPAUD) معادل ۱.۹۲۲۸۵ است یعنی هر یک پوند انگلیس معادل ۱.۹۲۲۸۵ دلار استرالیا است. درواقع اگر در یک صرافی بخواهید ۱۰۰۰ پوند انگیلس را به دلار استرالیا تبدیل کنید، صراف از این قیمت برای تبدیل استفاده خواهد کرد. و مقدار ۱۹۲۲.۸۵ دلار استرالیا به شما خواهد داد.

از طرفی پون واحد پولی یا از سود در هر نماد فرق دارد، برای ساده شدن موضوع تغییر قیمت از عبارت پوینت (کوچکترین واحد تغییر قیمت در فارکس) و پیپ یا پیپت (معادل ۱۰ پوینت) استفاده می‌شود. چیزی شبیه به ریال و تومان در بیان قیمت در ایران است.

نگران پیچیدگی نباشید!

بعد از اینکه در جلسه بعدی با متاتریدر بصورت عملی کار کردید، این مفاهیم را بهتر درک خواهید کرد. بنابراین برای شروع به کار با متاتریدر آماده شوید. در جلسه بعدی و درس‌های جلسه بعدی، می‌خواهیم تمام اجزای متاتریدر را تشریح کنیم. تا شما در یک حساب دمو شروع به تمرین کنید. پس جلسه بعدی که درس‌های مربوط به متاتریدر است را دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید