فصل اول: سطح تریدر مبتدی

لوریج فارکس چیست؟ تعیین لوریج حساب فارکس و کاربرد آن در معاملات اهرمی + فیلم

لوریج فارکس چیست؟ تعیین لوریج حساب فارکس و کاربرد آن در معاملات اهرمی + فیلم

در قسمت مفاهیم پایه فارکس، به مفهوم لوریج حساب فارکس و معاملات اهرمی اشاره شد. اما در این درس از مفاهمیم معاملاتی، می‌خواهیم کاربرد اهرم حساب معاملاتی و لوریج (Leverage) در فارکس را تشرح کنیم. همچنین با مثال‌های عملی نحوه تعیین لوریج حساب فارکس را نشان داده و در مثال‌های کاربردی، لوریج یا اهرم در معاملات اهرمی را توضیح خواهیم داد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد این درس از دوره آموزش رایگان  فارکس، لازم است با دقت زیادی محتوای این درس را دنبال کنید.

معاملات اهرمی با استفاده از لوریج حساب معاملاتی در فارکس

بدون شک بالاترین جذابیت بازار فارکس به دلیل وجود لوریج حساب فارکس است. چراکه با استفاده از اهرم حساب معاملاتی، می‌توان تا چند برابر موجودی حساب معاملاتی در فارکس معامله کرد. بدیهی است در چنین شرایطی مقدار سود یا زیان حاصل از خرید و فروش در فارکس، بالا رفته و همین موضوع باعث افزایش جذابیت بازار فارکس می‌شود. بنابراین عبارت “لوریج حساب فارکس” به صورت زیر تعریف می‌شود:

توجه مهم

لوریج حساب فارکس مقداری است که قدرت معاملاتی را چندین برابر افزایش می‌دهد. و به ازای هر دلار موجود در حساب معاملاتی فارکس، می‌توان چندین برابر آن وارد معامله خرید یا فروش شد. بطور مثال مقدار لوریج ۲۰۰ را به صورت ۱:۲۰۰ نمایش می‌دهند. معنی آن اینست که هر یک دلار موجود در حساب تا ۲۰۰ دلار قدرت معاملاتی دارد.

فیلم آموزشی نحوه استفاده از لوریج در معاملات اهرمی را ببینید

در این درس از دوره رایگان فارکس، استاد حسین محمدپور در این فیلم آموزشی بصورت کامل نحوه تعیین لوریج حساب فارکس را بیان کرده و نحوه استفاده از لوریج را در معاملات اهرمی شرح می‌دهد. با توجه به اهمیت موضوع، حتما فیلم آموزشی این درس را ببینید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

نکات با اهمیت لوریج حساب فارکس

با توجه به اینکه کاربرد لوریج (Leverage) یا اهرم در فارکس با کاربرد لوریج در بازار کریپتو (رمزارزها) فرق دارد، ضروری است به نکات زیر درباره لوریج حساب فارکس توجه شود. لذا اگر قبلا در بازار کریپتو کار کردید، پیشنهاد می‌کنیم، کاربرد اهرم و لوریج در بازار کریپتو را برای مدتی فراموش کرده و برای انجام معاملات اهرمی فارکس به این نکات توجه کنید:

چه زمانی لوریج حساب فارکس بیشترین تاثیر را در معاملات اهرمی دارد؟

همانطور که قبلا اشاره شد، اهرم یا لوریج در فارکس، بصورت مستقیم بر معاملات اهرمی تاثیرگذار نیست. اما در دو حالت نقش لوریج به بیشترین حد افزایش پیدا می‌کند. درواقع در دو حالت زیر اهرم حساب معاملاتی (Leverage) علاوه بر اینکه مستقیما نقش بازی می‌کند، بلکه بیشترین تاثیر را در سود و زیان معاملات اهرمی دارد:

  • زمانی که با تمام قدرت معاملاتی ورود به معامله انجام شود. به اصطلاح فول مارجین (Full margin) معامله کردن.
  • زمانی که زیان حساب معاملاتی به اندازه‌ای بالاست که حساب معاملاتی در آستانه کال مارجین (Margin call) قرار می‌گیرد.

هرچه لوریج حساب فارکس بزرگتر باشد، قدرت معاملاتی بالاتر بوده، درنتیجه در معاملات اهرمی که فول مارجین انجام می‌شود، مقدار بیشتری می‌توان معامله کرد. درنتیجه مقدار سود و زیان معامله در حالت فول مارجین نیز بیشتر می‌شود.

در زمانی که حساب معاملاتی فارکس در آستانه کال مارجین باشد، هرچه مقدار اهرم حساب معاملاتی (لوریج) بزرگتر باشد، قدرت تحمل زیان حساب بالاتر رفته و حساب معاملاتی دیرتر کال مارجین می‌شود. اما بعد از کال شدن، مقدار پول کمتری باقی می‌ماند.

لوریج برای یک تریدر حرفه‌ای فقط امکان است!

درواقع لوریج حساب فارکس تنها یک امکان است که قدرت معاملاتی بیشتری ایجاد می‌کند. بطوریکه اگر همچون یک تریدر حرفه‌ای معامله کنید، از این امکان بهره می‌برید ولی با چالش‌های آن مواجه نخواهید شد. معامله‌گران حرفه‌ای که به اصول و قواعد مدیریت ریسک و سرمایه پایبند هستند، تنها از اهرم حساب معاملاتی به عنوان یک ابزار یا امکان استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر یک تریدر حرفه‌ای مقدار لوریج حساب فارکس را به اندازه‌ای تعیین می‌کند که در زمان انجام معامله با پیغام خطا “کافی نبودن پول برای معامله” یا همان پیام Not enough money مواجه نشود.

پس از سال‌ها ترید در بازار فارکس، به شما اطمینان می‌دهم که با رعایت اصول صحیح و دقیق مدیریت ریسک و سرمایه، دیگر لوریج حساب فارکس شما اهمیتی ندارد. همچنان که بارها و بارها فراموش کردم که اهرم حساب معاملاتی من چقدر بوده است. برای استفاده از معاملات اهرمی فارکس تنها کافی است مقدار متناسبی برای لوریج تعیین کنید.

مقدار مناسب لوریج در حساب معاملاتی فارکس چقدر است؟

تعیین مقدار لوریج حساب فارکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. لذا قبل از اینکه نسخه نهایی برای تعیین اهرم حساب معاملاتی بپیچیم، به برخی از عوامل مهم در تعیین مقدار لوریج در فارکس اشاره کنیم:

بطور کلی می‌توان محدوده و رنجی از لوریج حساب فارکس را پیشنهاد کرد تا همه افراد و با هر مقدار موجودی حساب و هر سبک معاملاتی و تحلیلی بتوانند از این مقدار استفاده کنند. درنتیجه محدوده اهرم حساب معاملاتی بین ۱:۲۰۰ تا ۱:۵۰۰ در اکثر موارد مقداری مناسب محسوب می‌شود.

ما امیدواریم که دانشجویان موج برتر، جزو معامله‌گران حرفه‌ای باشند. درنتیجه می‌توانید پرونده لوریج حساب فارکس را همینجا ببندید. درواقع با خودتان عهد و پیمان ببندید که اصولی ترید می‌کنید و قوانین مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت خواهید کرد. در اینصورت موضوع اهرم حساب معاملاتی فارکس شما، دیگر چالشی نیست. از معاملات اهرمی فارکس لذت ببرید. برای انکار مقدار لوریج را در محدوده ۲۰۰ تا ۵۰۰ تعیین کنید و ادامه درس‌های این دوره رایگان فارکس را دنبال کنید. در دروس پایانی این دوره راهکارهای ساده‌ای بیان خواهیم کرد، تا بتوانید به سادگی هرچه تمام قوانین معاملاتی درستی برای خودتان تدوین کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید