نحوه ترید در فارکس چیست؟ معامله خرید و فروش به قیمت بازار + فیلم

نحوه ترید در فارکس چیست؟ معامله خرید و فروش به قیمت بازار + فیلم

در درس قبلی به انواع معامله فارکس اشاره شد. گفته شد که سفارشات خرید و فروش فارکس را به دو روش (به نرخ بازار و سفارش شرطی) می‌توان به هسته معاملات در بازار فارکس ارسال نمود. در این درس می‌خواهیم نحوه انجام معامله به قیمت بازار (Market Execution) را تشریح کنیم. درواقع برای معامله کردن یا ترید در فارکس پارامترهای سفارش خرید به قیمت بازار (Buy by Market) و سفارش فروش به قیمت بازار (Sell by Market) را بررسی خواهیم کرد. همچنین تنظیم سایر پارامترهای معامله در فارکس را بیان خواهیم کرد.

فیلم ترید در فارکس به قیمت بازار را ببینید

توانایی استاد حسین محمدپور در تفکیک موضوعات و تشریح انواع معامله و ترید در فارکس بسیار جالب است. اگر ویدئو آموزشی این درس را مشاهده کنید، یکبار برای همیشه انجام معامله خرید به قیمت بازار و فروش به قیمت بازار را یاد می‌گیرید. و با تنظیم سایر پارامترهای معاملات خرید و فروش به نرخ بازار آشنا خواهید شد. پس این فیلم را از دست ندهید و حتما ببینید.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

نحوه انجام معامله یا ترید در فارکس چگونه است؟

بطور کلی برای ترید در فارکس، از طریق نوارابزار استاندارد، دکمه سفارش جدید (New Order) انتخاب می‌شود. در پنجره باز شده (Order) پارامترهای مختلفی وجود دارد. قبل از ارسال سفارش به سرور بروکر باید فیلدها و پارامترهای مربوط به معامله فارکس تکمیل شود. لازم به ذکر است که برخی از این فیلدها و پارامترها ضروری و الزامی است. اما تکمیل برخی از فیلدها الزامی نیست و اختیاری است. در پنجره سفارش (Order) فیلدهای زیر دیده می‌شود.

فیلدهای الزامی
فیلدهای اختیاری

معاملات خرید و فروش به نرخ بازار چیست؟

وقتی یک سفارش از نوع Market Execution (به نرخ بازار) به سرور بروکر ارسال می‌شود، سفارش بلافاصله به معامله فارکس تبدیل می‌شود. به بیان دیگر این سفارشات، بلافاصله تبدیل به ترید در فارکس شده و از همان لحظه سود و زیان معامله تغییر می‌کند. به همین دلیل در پنجره سفارش (Order) برای نوع معامله “به نرخ بازار” دو دکمه زیر وجود دارد.

  • خرید به قیمت بازار Buy by Market: به این معنی که خرید به قیمت همین الان بازار انجام شود.
  • فروش به قیمت بازار Sell by Market: به این معنی که فروش به قیمت همین الان بازار انجام شود.

معامله خرید به قیمت بازار

در بالای این دکمه قیمتی وجود دارد که معادل قیمت Ask است. یعنی وقتی که خرید به قیمت بازار انجام می‌شود، خرید از پایین‌ترین قیمت فروشنده (Ask) موجود در بازار انجام می‌شود.

معامله فروش به قیمت بازار

در بالای این دکمه قیمتی وجود دارد که معادل قیمت Bid است. یعنی وقتی که فروش به قیمت بازار انجام می‌شود، فروش به بالاترین قیمت خریدار (Bid) موجود در بازار انجام می‌شود.

چگونه هدف و حدضرر معاملات خرید و فروش تنظیم می‌شود؟

اگر در زمان ثبت سفارش خرید و فروش مقداری برای هدف (Take Profit) یا حدضرر (Stop Loss) تعیین شده باشد، همان مقادیر قیمت برای این پارامترها در سرور بروکر ذخیره می‌شود. اما اگر همزمان با ارسال سفارش مقادر قیمتی هدف (TP) و حدضرر (SL) تعیین نشده باشد، می‌توان بعد از فعال شدن ترید در فارکس، مقادیر هدف و حدضرر را تنظیم نمود. حتی امکان ویرایش و تغییر مقادر تعیین شده قبلی وجود دارد. برای تغییر هدف و حدضرر یک ترید در فارکس به دو روش زیر می‌توان اقدام کرد.

  1. کشیدن و رها کردن (Drag to Modify): در نمودار روی خط معامله کلیک کرده و با نگهداشتن آن و جابجایی موس و سپس رها کردن در قیمت مورد نظر، مقدار حدضرر یا هدف برای همان معامله تنظیم می‌شود.
  2. راست کلیک روی معامله در زبانه ترید و انتخاب گزینه Modify or Delete order: در این حالت پنجره ویرایش سفارش باز شده و می‌توان مقدار قیمتی حدضرر و هدف را تعیین نمود.

در فیلم این درس سعی کردم، برخی از مطالب درس‌های قبلی را مرور کنم. همچنین برای خرید به قیمت بازار و فروش به قیمت بازار مثال‌هایی زدم. و برای تعیین حدضرر و هدف هر معامله چند روش مختلف بیان کردم. اگر فیلم این درس را چند مرتبه مشاهده کنید، موضوع ترید در فارکس به نرخ بازار را یکبار برای همیشه یاد می‌گیرید.

این درس را زیاد تمرین کنید!

برای تمرین کردن و ثبت سفارش خرید به قیمت بازار و فروش به قیمت بازار در یک حساب دمو تمرین زیاد داشته باشید. به جرات می‌توان گفت که این درس از مهمترین درس‌های آموزش رایگان فارکس است. درنتیجه برای اینکه ترید در فارکس را بصورت عملی یاد بگیرید، حتما ثبت سفارش خرید و فروش در بازار فارکس را بارها و بارها تمرین کنید. همزمان با انجام معامله فارکس به موارد زیر توجه کنید:

  1. برای اینکه قیمت شروع معامله را روی نمودار مشاهده کنید از تایم فریم‌های پایین (مثل M1 یا M5) استفاده کنید.
  2. وقتی که معامله خرید به قیمت بازار (Buy by market) انجام می‌شود، خط معامله روی نمودار در چه قیمتی (Bid یا Ask) قرار می‌گیرد.
  3. وقتی که معامله فروش به قیمت بازار (Sell by market) انجام می‌شود، خط معامله روی نمودار در چه قیمتی (Bid یا Ask) قرار می‌گیرد.
  4. در معاملات خرید و فروش فارکس از حجم معامله‌های مختلف استفاده کنید. (درس بعدی را حتما ببینید)
  5. حدضرر و هدف را به روش‌های مختلف مطابق به فیلم آموزشی این درس تنظیم کنید.
  6. پس از تعیین حدضرر و هدف برای معامله فارکس، مقدار سود یا زیان در محل هدف و حدضرر را پیدا کنید.

یکی از مقادیر و پارامترهای معامله فارکس که اهمیت زیادی دارد، مقدار حجم معامله (Volume) است. اهمیت تعیین حجم معامله فارکس به قدری زیاد است که یک درس کامل را برای این موضوع درنظر گرفتیم. در درس بعدی دلایل پیچیده بودن موضوع حجم برای ترید در فارکس تشریح شده است. همچنین با معرفی یک ابزار بسیار کارآمد، محاسبه حجم معامله را برای شما بسیار آسان کرده‌ایم. پس حتما درس بعدی را همین الان دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *