فصل اول: سطح تریدر مبتدی

مفهوم بازار دوطرفه فارکس و لوریج یا اهرم در فارکس چیست؟ + فیلم

مفهموم بازار دوطرفه فارکس و لوریج یا اهرم در فارکس چیست؟ + فیلم

بزرگترین جذابیت فارکس در استفاده از لوریج یا اهرم در فارکس است. مخصوصا وقتی بازار دوطرفه فارکس را بهتر بشناسیم. چراکه هم در رشد قیمت و هم در افت قیمت می‌توان سود کرد. آن هم چند برابر پول موجود در حساب معاملاتی خود خرید و فروش می‌کنید. در این درس از آموزش رایگان فارکس میخواهیم با این مفاهیم در فارکس آشنا شویم.

فیلم آموزش بازار دوطرفه فارکس و لوریج یا اهرم در فارکس را ببینید

اگر می‌خواهید بدانید چگونه در بازار دوطرفه فارکس می‌توان خرید و فروش نمود. همچنین با استفاده از لوریج و یا اهرم در فارکس می‌توانید چند برابر پولتان معامله کنید. بهتر است فیلم آموزشی این درس از مجموعه آموزش رایگان فارکس را تماشا کنید. در این فیلم آموزشی استاد حسین محمدپور با مثال‌هایی نحوه و اصول انجام معاملات دوطرفه و اهرمی در فارکس را تشریح می‌کند.

پخش ویدئو از یوتیوب
پخش ویدئو از آپارات

بازار دوطرفه فارکس چیست؟

بازار دوطرفه به بازاری اطلاق می‌شود که هم در جهت رشد قیمت و هم در جهت افت قیمت، می‌توان معامله کرد. درواقع در معاملات بازار دوطرفه فارکس می‌توان در رشد و افت قیمت سود کرد و یا زیان کرد. بنابراین دو نوع معامله در فارکس انجام می‌شود.

در بازار فارکس معاملاتی از نوع معاملات فیوچرز (آتی) انجام می‌شود. به همین دلیل امکان معاملات دو سویه در بازار دوطرفه فارکس میسر شده است. در معاملات آتی انجام معامله (تبادل پول و کالا) به آینده موکول می‌شود. درنتیجه امکان فروش کالایی که نداریم فراهم می‌شود. این مهمترین دلیلی است که میتوانیم از ریزش قیمت هم استفاده کرده و معامله کنیم.

توافقات معاملات فیوچرز (آتی)

همانطور که در فیلم آموزش فارکس این درس گفته شد، توافق معامله امروز و در همین لحظه انجام می‌شود. اما انجام معامله (تبادل پول و کالا) به آینده موکول می‌شود. درنتیجه برای معاملات فیوچرز باید موارد زیر توافق شود:

انجام معاملات خرید و فروش در بازار دوطرفه فارکس نکات بسیاری دارد. که در آموزش‌های بعدی از دوره آموزش رایگان فارکس این جزئیات بصورت کامل تشریح می‌شود. در این درس فقط باید با مفهوم بازار دوطرفه فارکس آشنا شوید. اما نحوه انجام معاملات در درس‌های بعدی تشریح شده است.

لوریج یا اهرم در فارکس چیست؟

لوریج (leverage) مقدار اهرمی است که در زمان افتتاح حساب معاملاتی انتخاب می‌شود. و روی همه معاملات انجام شده در آن حساب معاملاتی تاثیر می‌گذارد. لوریج یا اهرم در بازار فارکس عددی است که به شکل۱:۱۰  یا ۱:۵۰ یا  ۱:۲۰۰نمایش داده می‌شود. معنی آن اینست که هر یک دلار موجود در حساب چند برابر قدرت معاملاتی دارد.

نکات مهم در استفاده از لوریج یا اهرم در فارکس

وجود لوریج یا اهرم در بازار فارکس باعث جذابیت است. اما استفاده از لوریج در فارکس می‌تواند بسیار خطرناک باشد. لذا لازم است برخی از نکات مهم در استفاده از لوریج یا اهرم در فارکس را بدانید:

بازار دوطرفه فارکس باعث می‌شود همواره فرصت‌های معاملاتی در رشد و افت قیمت وجود داشته باشد. از طرفی لوریج یا اهرم در فارکس موجب افزایش قدرت معاملاتی شما می‌گردد. اما فراموش نکنید که برای موفقیت در بازار فارکس، باید تعادل را بین موجودی حساب و حجم معاملات برقرار کنید. برای ایجاد این تعادل باید قواعد مدیریت ریسک و سرمایه را بصورت اصولی دنبال کنید.  

گرچه این مفاهیم ممکن است در ابتدای راه کمی گیج کننده باشد. اما نگران نباشید، چراکه در دوره آموزش رایگان فارکس همه این مفاهیم را بصورت کاربردی یاد می‌گیرید. بعد از ۱۵ سال فعالیت حرفه‌ای و تخصصی در بازار فارکس و بیش از ۱۰ سال آموزش، دقیقا می‌دانم در هر مرحله چه چیزی نیاز دارید. بنابراین فقط کافی است تا دوره آموزش رایگان فارکس را در درس‌های بعدی دنبال کنید.

در ادامه این دوره آموزش رایگان فارکس و در فصل مربوط به مفاهیم معاملاتی فارکس، نحوه کارکرد لوریج یا اهرم در فارکس تشریح شده است. همچنین با انجام معاملات مفهوم بازار دوطرفه فارکس را کاملا درک خواهید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *