فصل اول: سطح تریدر مبتدی

تریدرها در فارکس چه چیزی معامله (Trade) می‌کنند؟ + فیلم

تریدرها در فارکس چه چیزی معامله (Trade) می‌کنند؟ + فیلم

بازار فارکس را با نام دیگری به عنوان بازار تبادلات ارزی می‌شناسند. چرا که مهمترین چیزی که در فارکس معامله می‌شود، ارز کشورهای مختلف (ارز خارجی) است. این ارزهای خارجی را جفت ارز می‌نامند. علاوه بر جفت ارزها، تریدرهای فارکس، چیزهای دیگر هم در بازار فارکس معامله می‌کنند. در این درس قصد داریم به دسته‌بندی‌های مختلف از هر آنچه در بازار فارکس معامله می‌شود، اشاره کنیم. و بدانیم که در بازار فارکس چه چیزهایی معامله می‌شود.

در فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

در فیلم آموزشی این درس از دوره رایگان فارکس، استاد محمدپور توضیحاتی درباره موارد مختلف در بازار فارکس ارائه می‌کند که توسط تریدهای فارکس معامله می‌شود. همچنین درباره چکونگی معاملات خرید و فروش جفت ارزها یا ارز خارجی و سایر دستبندی‌ها در بازار فارکس ارائه می‌کند. پس قبل از دنبال کردن ادامه مطلب، فیلم آموزشی این درس را ببنید، تا بدانید که در فارکس چه چیزی معامله می‌شود.

پخش ویدئو از یوتیوب
پخش ویدئو از آپارات

بطور کلی می‌توان نمادهایی که در فارکس معامله می‌شود را به چند دسته تقسیم بندی نمود. در ادامه این درس به دسته‌های مختلف از هر چیز در فارکس معامله می‌شود، اشاره می‌کنیم:

جفت ارزها یا Currency pairs

جفت ارز یا ارز خارجی مهمترین دارایی قابل معامله در بازار فارکس است. در فارکس به عنوان بزرگترین صرافی جهان، قابلیت تبدیل ارز خارجی به یکدیگر وجود دارد. یعنی در هر جفت ارز می‌توان ارز یک کشور را به ارز کشور دیگری تبدیل نمود. درنتیجه وقتی قیمت آن جفت ارز نوسان می‌کند، باعث ایجاد سود یا زیان می‌کند. بطور کلی می‌توان ارز خارجی هر کشور را در مقابل هر ارز خارجی دیگر معامله کرد. اما این جفت ارزها را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

  • جفت ارز دلار سود: در این نوع جفت ارز دلار آمریکا در سمت راست نماد است مثل EUR/USD (یورو به دلار آمریکا)
  • جفت ارز دلار پایه: در این جفت ارز دلار آمریکا در سمت چپ قرار دارد مثل USD/JPY (دلار آمریکا به ین ژاپن)
  • جفت ارز کراس: در این جفت ارز دلار آمریکا وجود ندارد مثل EUR/JPY (یورو به ین ژاپن)

کالاها یا Commodities

یکی دیگر از چیزهایی که در بازار فارکس معامله می‌شود، کالاها یا کامودیتی‌ها است. در این دسته بندی یک از پر طرفدارترین کالاها، اونس طلا است. شاید اگر ادعا کنیم که اونس طلا پرطرفدارترین نماد معاملاتی بازار فارکس است، ادعایی درست باشد. همچنین نقره و نفت نیز از کاهای پر معامله در فارکس است. کالاها را می‌توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

  • کالاهای اساسی مثل سویا، شکرخام، قهوه، گندم و غیره
  • فلزات گرانبها مثل طلا، نقره، پلاتین و غیره
  • فلزات اساسی مثل سرب، مس، روی و غیره

رمزارزها یا Cryptocurrencies

پس از رونق گرفتن رمزارزها در جهان، بروکرهای فارکس تلاش کردند تا معاملات رمزارزها در فارکس را محقق کنند. بدیهی است که جفت ارز شامل رمز ارز مشابه همان جفت ارزها با ارز خارجی (کشورهای مختلف) است. با این تفاوت که یک رمزارز ماهیت فیزیکی نداشته و به ارز دیجیتالی معروف است. از طرفی چگونگی معامله رمزارزها در بازار فارکس تفاوت‌هایی با نحوه معامله ارزهای خارجی دارد که در درس‌های بعدی به این موضوع اشاره می‌کنیم.

سهام شرکت‌ها یا Company shares

بازار فارکس در حال توسعه است. در زمان نگارش و تدوین این درس از آموزش رایگان فارکس، معامله سهام شرکت‌های زیادی در بازار فارکس محقق شده است. سهام شرکت‌های معروفی مثل گوگل، فیسبوک، اپل و تویوتا و بسیاری دیگر. این فرصت جذابی است که در فارکس می‌توان چیزهای زیادی را بصورت دوطرفه معامله کرد. یعنی در فارکس می‌توان از ریزش قیمت سهام شرکت‌ها هم سود برد. درنتیجه معامله سهام شرکت‌ها در بازار فارکس می‌تواند جذابیت بیشتری از بازار سهام داشته باشد.

شاخص‌ها یا Index

شما می‌توانید در فارکس شاخص‌های مهم دنیا را نیز معامله کنید. هر شاخص یک بسته از سهام شرکت‌های مختلف است. مثلا شاخص S&P500 یک سبد دارایی از سهام ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا است. یعنی وقتی این شاخص را معامله می‌کنید، درواقع یک سبد سهام از ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا را خرید یا فروش می‌کنید. برای برخی از معامله‌گران بازار فارکس، معامله روی شاخص‌ها بسیار جذاب بوده و حتی فقط معامله روی شاخص‌های موجود در فارکس (مثل شاخص نزدک) را دنبال می‌کنند.

در فارکس چه چیزی معامله کنیم؟

گرچه برای معامله هر چیزی که در فارکس قابل معامله باشد، محدودیتی نیست. اما پارامترهای مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود هر چیزی در فارکس معامله نکنیم. چراکه هر یک از دسته بندی‌های بالا و حتی هر دارایی قابل معامله در بازار فارکس، خصوصیات و ویژگی‌های مختلفی دارند. همچنین میزان سرمایه شما در بازار نیز تاثیرگذار است. درنتیجه می‌توان موارد زیر را در انتخاب یک دارایی برای معامله در فارکس تاثیرگذار است.

من از سال ۱۳۹۱ وارد بازار فارکس شدم و در آن سال‌ها فقط جفت ارز یا همان ارز خارجی معامله می‌شد. همچنین کامودیتی‌ها را هم ترید م‌کردیم. اما و در طی این سال‌ها، بازار فارکس بسیار توسعه یافته است. بدیهی است که در آینده نیز توسعه بیشتری خواهد داشت. بطوریکه ممکن است هر چیز دیگری در فارکس معامله شود. پس باید معامله کردن در بازار فارکس را یاد بگیرید تا از این بازار بزرگ بی بهره نمانید.

در دوره رایگان فارکس با همه این مفاهیم، بطور کامل و اصولی آشنا خواهید شد. هنوز اول راه هستید و کاملا طبیعی است که برخی از مفاهیم این درس برای شما مفهوم نباشد. اما جای نگرانی نیست. فقط باید این دوره آموزشی را گام به گام دنبال کنید و از محتوای هر درس یادداشت برداری کنید. در زمان مناسب، همه این مفاهیم و اصطلاحات فارکس را یاد می‌گیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *