بروکر فارکس کیست؟ نحوه انتخاب کارگزار بازار فارکس + فیلم

بروکر فارکس کیست؟ نحوه انتخاب کارگزار بازار فارکس + فیلم

اگر درس‌های دوره آموزش رایگان فارکس را از ابتدا دنبال کرده باشید، الان وقت آن رسیده برای معاملات واقع در بازار جهانی فارکس اقدام کنید. برای انجام معاملات واقعی باید از طریق بروکر فارکس اقدام شود. لذا در این درس می‌خواهیم درباره انتخاب کارگزار بازار فارکس که بروکر (Broker) نامیده می‌شود، توضیحات مهمی ارائه کنیم. برای آشنائی با بروکرهای بازار فارکس این درس را دنبال کنید.

فیلم آشنائی با بروکر فارکس یا کارگزار بازار فارکس

قبل از انتخاب بروکر فارکس، بهتر است از زبان استاد حسین محمدپور در این فیلم آموزش فارکس توضیحات مهمی را بشنوید. مواردی که در این فیلم آموزشی بیان شده برای هر تریدر فارکس اهمیت بالایی دارد.

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

بروکر فارکس چیست؟

تریدرهای فارکس از طریق یک شرکت حقوقی که بروکر (Broker) نامیده می‌شود، معاملات خود را به هسته معاملاتی بازار فارکس ارسال می‌کنند. درنتیجه کارگزار بازار فارکس یا همان Broker واسطه‌ای بین تریدر فارکس و هسته معاملات است. همانطور که در درس تاریخچه فارکس بیان شد، فارکس بازاری غیرمتمرکز است. یعنی یک ساختمان مرکزی برای این بازار وجود ندارد.

معاملات فارکس از طریق بورس‌ها و بانک‌ها در سرار دنیا مدیریت می‌شود. درنتیجه تعداد زیادی هسته معاملاتی وجود دارد که معمولا یک بروکر فارکس با اخذ مجوز از برخی بانک‌ها، نهادهای مالی و بورس‌های مختلف در کشورهای مختلف، رگوله (Regulation) لازم را دریافت می‌کنند.

رگولاتوری (Regulatory) چیست؟

مجوز نظارتی که برای انجام معامله از یک نهاد مالی (مثل بانک یا بورس در کشورهای مختلف) دریافت می‌شود، رگوله (Regulation) نامیده می‌شود. لذا فرآیند نظارتی بر عملکرد کارگزار بازار فارکس را رگولاتوری (Regulatory) می‌گویند. پس آن نهاد مالی که ناظر بر فعالیت بروکر در بازار فارکس است را رگولاتور (Regulator) می‌نامند.

اعتبار رگوله‌ها یا مجوزهای دریافت شده توسط بروکر بسیار متفاوت است. بررسی اعتبار رگولاتور و نوع رگوله دریافت شده توسط بروکر فارکس، موضوع این درس نیست. اما چون اصطلاحی مرتبط با موضوع است،  توضیح مختصر و تعریف آن بیان شد.

مهمترین ویژگی‌های انتخاب بروکر در فارکس چیست؟

وقتی یک تریدر فارکس قصد انتخاب بروکر در بازار فارکس دارد، ضرورت دارد برخی از مهمترین ویژگی‌های آن را بررسی نماید. لذا برخی از مهمترین ویژگی‌ها و پارامترهای انتخاب یک کارگزار بازار فارکس به شرح زیر است.

ویژگی‌های اعتباری 
  • اعتبار رگوله‌های دریافت شده توسط بروکر
  • امنیت سیستم کاربری و حساب‌های معاملاتی
  • خدمات پشتیبانی و سرویس دهی به مشتریان
  • پلتفرم‌های معاملاتی که در دسترس مشتری
  • تعداد نمادهای معاملاتی که مجوز ترید گرفته
پارامترهای فنی 
  • میزان کمیسیون معاملات در نمادهای مختلف
  • مقدار اسپرد یا کارمزد متغیر نمادهای معاملاتی
  • سیاست تعیین سواپ (حساب‌های اسلامی)
  • عدم وجود ریکوت یا تاخیر در اجرای معاملات
  • اسلیپیج یا قیمت‌های شناور در تایم خبر

شاید با خودتان بگوئید که چطور می‌توانم این همه ویژگی و پارامتر را بررسی کنم. مثل همیشه من برای شما راه حل‌های ساده دارم. من تعداد زیادی از بروکرها را بررسی کردم و حتی با آنها ترید کرده‌ام. لذا می‌توانم برای شروع به کارتان در فارکس یک بروکر امتحان شده معرفی کنم. کمی صبور باشید و در ادامه این درس با ما بمانید.

نحوه انتخاب کارگزار فارکس (Broker) برای ایرانیان چیست؟

علاوه بر ویژگی‌ها و پارامترهایی که در قسمت قبلی بیان شد، برای ما ایرانی‌ها موضوعات دیگری نیز مهم است. چراکه به دلایل تحریم‌های موجود، برخی از بروکرها به ایرانیان خدمات ارائه نمی‌دهند. یا حتی برخی از آنها IP ایرانیان را مسدود کرده‌اند. بنابراین تعداد بروکرهایی که به ایرانیان سرویس می‌دهند بسیار محدود است. از طرفی سوالات رایجی برای انتخاب بروکر فارکس وجود دارد که در ادامه به آنها پاسخ می‌دهیدم.

سوالات متداول برای انتخاب بروکر فارکس

خیر – به دلیل اینکه ایران عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) نیست، بانک‌های ایرانی امکان تاسیس برکر فارکس ندارند. از طرفی به دلیل قوانین تحریمی و سایر مواردی که خودتان بهتر می‌دانید، هیچ کارگزار خارجی نمی‌تواند بصورت رسمی و با دریافت مجوز از سازمان بورس در ایران فعالیت نماید.

بله – درحال حاضر تمام بروکرهای فارکس خارج از ایران هستند. اما برخی از بروکرها توسط ایرانیان خارج از کشور تاسیس شدند و برای ایرانیان خدمات بهتر و موثرتری ارائه می‌کنند.

بله – ثبت‌نام در تمامی بروکرها رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد. درآمد آنها از محل انواع کارمزدی است که از معاملات تریدرها دریافت می‌کنند.

بله – ثبت‌نام در تمامی بروکرها رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد. درآمد آنها از محل انواع کارمزدی است که از معاملات تریدرها دریافت می‌کنند.

خیر – موضوع کارمزدهای دریافتی از مشتری‌ به عوامل زیادی بستگی دارد. حتی برخی کارگزاران فارکس فقط یک نوع کارمزد را دریافت می‌کنند. یا حتی در انواع حساب‌های معاملاتی که در کارگزار فارکس وجود دارد، نحوه محاسبه کمیسیون و اسپرد و سواپ متفاوت است. معمولا این اطلاعات از طریق وبسایت رسمی بروکر اطلاع رسانی می‌شود.

هم بله – هم خیر. درواقع بستگی دارد در کدام کشور ثبت شرکت شده باشد. لذا با توجه به میزان اعمال تحریم‌ها از طرف آن کشور، میزان رعایت قوانین تحریمی بسیار متفاوت است. مثلا اکثر بروکرهای مستقر در آمریکا و اروپا، ایرانیان را مسدود کرده‌اند. اما بروکرهای مستقر در قبرس، امارت (دبی) و برخی کشورهای دیگر به تریدرهای ایرانی سرویس می‌دهند.

اگر تعداد مشتریان ایرانی کارگزار زیاد باشد، معمولا امکان واریز و برداشت ریالی را فراهم می‌کنند. از طرفی به کشور محل استقرار کارگزار بازار فارکس نیز بستگی دارد.

آیا بروکر تقلبی یا بروکر نما وجود دارد؟

متاسفانه تعداد زیادی بروکر غیرواقعی که به “بروکرنما” شناخته می‌شوند وجود دارد. در درس بعدی درباره این موضوع و موارد مهم دیگری توضیحات کاملی ارائه می‌دهیم. حتما قبل از انتخاب بروکر درس بعدی را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *