بروکر مارکت میکر چیست؟ بروکر نما در بازار فارکس + فیلم

بروکر مارکت میکر چیست؟ بروکر نما در بازار فارکس + فیلم

بدون تردید در بزرگترین صرافی آنلاین جهان یا همان بازار فارکس فرصت‌ها و تهدیدهای زیادی وجود دارد. یکی از چالش‌ها در بازار فارکس انتخاب بروکر فارکس است. مخصوصا وقتی که برخی از آنها بازارساز یا بروکر مارکت میکر (Market maker broker) هستند. بعضی از تریدرها این دسته از کارگزارن را بروکرنما در فارکس می‌نامند. موضوعی که در این درس پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.  همچنین اشاره‌ای به بروکر وایت لیبل (White label) خواهیم داشت.

فیلم آشنائی با بروکر مارکت میکر فارکس را ببینید

توضیحات استاد حسین محمدپور درباره بروکر مارکت میکر یا همان بروکر نما در بازار فارکس را در فیلم آموزشی این درس ببینید. همچنین با کارگزاران وایت لیبل هم آشنا خواهید شد. 

ویدئو در یوتیوب
ویدئو در آپارت

بروکر نما در بازار فارکس چیست؟

برخی از شرکت‌های کارگزاری در بازار فارکس بدون اخذ مجوزهای لازم (رگولاتوری) فعالیت می‌کنند. درنتیجه معاملات تریدرها به هسته معاملات واقعی ارسال نمی‌شود. چنین بروکرهایی را بروکر مارکت میکر (Market maker broker) یا به تعبیر دیگری “بروکر نما” می‌نامند. حتی برخی از بروکرهای رگوله شده و با رگولاتوری معتبر نیز ممکن است چنین بخش یا دپارتمانی داشته باشند. بطوری که اگر ادعا کنیم تمام بروکرها ترکیبی از هردو هستند و احتمالا یک بروکر مارکت میکر هم هستند، ادعایی دور از واقعیت نباشد.

مهمترین ویژگی بروکر نما در بازار فارکس چیست؟

از آنجا که معاملات تریدرها در چنین کارگزارانی به هسته معاملات اصلی منتقل نمی‌شود، طرف حساب مشتری و تریدرخود کارگزار فارکس (Broker) است. لذا می‌توان گفت که مهمترین خصوصیت و ویژگی یک بروکر نما به شرح زیر است.

  • اگر تریدر زیان کند، باعث سود کردن بروکر نما می‌شود.
  • اگر تریدر سود کند منجر به زیان بروکر نما می‌شود.

پس نتیجه می‌گیریم که چنین کارگزارهایی تمایل دارند مشتری او زیان کند. و اگر سود می‌کند مقدار سودآوری تریدر زیاد نباشد.

نحوه تشخیص بروکر مارکت میکر در فارکس چیست؟

اگر کمی درباره این موضوع جستجو کنید، دلایل زیادی برای تشخیص دستکاری قیمت و بازارسازی پیدا خواهید کرد. اما اجازه بدهید کمی صریح و صادق باشیم و شما را به دنبال نخود سیاه نفرستیم. از نظر ما تمامی بروکرهای فارکس، حتی آنها که رگولاتوری بسیار معتبر دارند بروکر مارکت میکر یا بروکر نما هم هستند.

درواقع کارگزارهایی که مجوز دارند و چندین رگولاتوری معتبر دارند، از چند صد هزار دلار چشم پوشی نمی‌کنند. درنتیجه احتمالا حتی آنها نیز بخش و دپارتمانی برای شبیه سازی بازار دارند. احتمالا الان کمی ترس و نگرانی دارید و در ذهنتان چندین سوال وجود دارد. خوب بررسی برخی سوالات مهم، حتما مفید و موثر خواهد بود.

سوالات مهم درباره بروکر مارکت میکر

همانطور که اشاره شد، تقریبا در همه بروکرهای رگوله شده نیز بخش بازار سازی وجود دارد. و این جزو محرمانه‌ترین اطلاعات کارگزار است. بطوریکه فقط مدیرعامل و احتمالا معاون او مطلع است. لذا اگر بخواهیم صادقانه پاسخ دهیم، راه حلی آشکار و حتی کمی پیچیده هم وجود ندارد. گرچه برخی کارشناسان دلایل و نشانه‌هایی را بیان می‌کنند. اما ما بیشتر این روش‌ها را تست کردیم و نتوانستیم پاسخ دقیقی پیدا کنیم. پس نمی‌خواهیم شما را با علائمی ناکارآمد سرگرم کنیم.

گاهی اوقات بله – از آنجا که امکان دستکاری قیمت در فارکس برای همه بروکرها (تاکید می‌کنیم همه بروکرها) امکان پذیر است، درنتیجه در مواردی ممکن است باعث زیان تریدر شوند. مثلا وقتی قیمت به محدوده حدضرر معاملات نزدیک می‌شود و اختلاف چند پوینتی دارد، با کمی تغییر قیمت باعث فعال شدن حدضرر شده و معامله تریدر با زیان بسته می‌شود. گرچه روش‌های دیگری نیز وجود دارد.

لزوما بروکر نما بودن یک کارگزار در بازار فارکس چیز بدی نیست. مخصوصا وقتی که احتمالا همه بروکرها چنین دپارتمانی دارند. توجه کنید که بروکر دوست ندارد مشتری او کال مارجین (لیکوئید) شود. چون مادامی که تریدر فارکس در بازار معامله می‌کند برای بروکر سودآور است. اما بروکر مارکت میکر دوست ندارد مشتری او سود زیادی کسب کند.

اگر یک کارگزار فارکس فقط بروکر مارکت میکر باشد و به هسته معاملات واقعی (لیکوئیدی پروایدر) دسترسی نداشته باشد، ممکن است مشکل ساز شود. حتی در چنین حالتی آن بروکر در پرداخت سودهای بزرگ کمی دچار چالش خواهد شد. در غیر اینصورت سود مشتریان خود را پرداخت خواهد کرد تا دست او رو نشود و بتواند به فعالت خود ادامه دهد.

اکثر نهادهای صادر کننده رگولاتوری، یک تیم ریسک در آن بروکر دارند. درنتیجه به کمک الگوریتم‌هایی، مشتریان “بازنده منظم” را تشخیص می‌دهند. و بروکر از این اطلاعات برای هدایت مشتری به دپارتمان مارکت میکر (بازار ساز) استفاده می‌کند. توجه کنید که اگر تریدر “بازنده نامنظم” باشد، یا حتی در مقطعی سودآور بوده، بروکر ریسک نمی‌کند و تنها به دریافت کارمزد از این مشتری قناعت می‌کند. پس سعی کنید فقط “بازنده منظم” نباشید.

اگر منحنی عملکرد حساب یک تریدر با شیب نزولی منظمی افت کرده و کاهش موجودی پیوسته‌ای داشته باشد، تریدر “بازنده منظم” است. اما اگر در طی دوران معاملاتی خود توانسته در مقاطعی سودهای کسب کند و یا منحنی عملکرد اون بالا و پایین می‌رود و اصطلاحا رنج می‌زند، او یک تریدر “بازنده نامنظم” است. یعنی در گذر زمان نه چندان سودی به دست آورده و نه چندان زیان کرده است. فقط زمان را از دست داده و همچنان سرمایه او در بازار تقریبا ثابت است.

من از سال ۱۳۹۱ در بازار فارکس ترید می‌کنم. صدها روش مختلف را برای تشخیص بروکر نما امتحان کردم. اما درنهایت به خودم گفتم همه بروکرها مارکت میکر هستند. درنتیجه برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی هر بروکری، سیستم معاملاتی MRM PRO را طوری طراحی کردم که هیچگونه بازار سازی و دستکاری قیمت توسط بروکر نتواند در معاملاتم تاثیری بگذارد و باعث زیان معاملاتم شود.

راه حل برای عبور از بازار سازی بروکر فارکس

  • انتخاب کارگزار و بروکری که سال‌ها سابقه فعالیت داشته و گزارشات منفی کمی درباره آن وجود دارد.
  • رعایت اصول صحیح مدیریت ریسک و سرمایه مدرن باعث می‌شود، تریدر بازنده منظم نباشد.
  • جهت جلوگیری از فعال شدن حدضرر، باید قوانین درستی برای تنظیم حدضرر داشت.
  • سیستم معاملاتی باید بگونه‌ای باشد که بازار سازی بروکر نتواند به معاملات آسیب بزند.

بر استراتژی تحلیلی و سیستم معاملاتی تمرکز کنید

بدون تردید موثرترین راه حل عبور از چالش دستکاری توسط بروکر نما، فقط سیستم معاملاتی است. یعنی سیستم معاملاتی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که از گزند هرگونه آسیبی در امان باشد. به بیان دیگر معاملات فارکس فقط باید تحت تاثیر تحلیل‌های تریدر به سود یا زیان ختم شود. و هیچ عامل دیگری بجز تحلیل نباید بر عملکرد معاملات فارکس تاثیرگذار باشد. چنین سیستم معاملاتی (مثل MRM PRO) که در مقابل اکثر آسیب‌ها ایزوله شده باشد، همانند یک فایروال و آنتی ویروس عمل می‌کند.

دیگه وقتشه برای معاملات واقعی در یک بروکر با سابقه فعالیت زیاد در ایران شروع به کار کنید. فراموش نکنید که تست کردن یک بروکر برای شما هزینه‌ای ندارد. پس با معرفی بروکر فارکس در درس بعدی با ما همراه شوید. ما سال‌ها با این کارگزار بازار فارکس کار کردیم و همه جوره امتحان شده است. پس درس بعدی را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *